Tüvtürk Muayene Ücreti Ne Kadar? Tüvtürk Muayene Ücreti Nasıl Ödenir

TÜVTÜRK muayene ücreti TÜVTÜRK ile Ulaştırma Bakanlığı arasında belirlenmektedir. TÜVTÜRK bazı şehirlerde istasyonları bulunmakta bazı ilçelerde ise merkezleri bulunmaktadır. Zorunlu olarak muayene yaptırmanız gerekmektedir. TÜVTÜRK internet sitesi üzerinden randevu almanız şarttır.

Muayene işlemi gönüllülük gerektiren bir işlem değildir. Mecburi olarak yapılması gereken bir işlemdir. Karayolları trafik kanunu içerisinde ilgili maddesi bulunmaktadır. Her araç tipi için farklı yıllarda belli periyotlarda yapılması gerekir.

Araç Muayene Randevu

 

TÜVTÜRK üzerinden aracınızı muayene ettirmek için randevu almamız gerekir. Ticari araçlar için 1 yıl diğer araçlar için ise 2 yıl olarak geçerlilik süresi bulunur. Muayene randevusunu aldığımız gün itibariyle merkeze gitmemiz gerekir. Muayene işleminin yapılmasından sonra bir mühür vurulur.  Mühür içerisinde muayenenin son tarihi yazmaktadır. Bu tarihe kadar muayeneniz geçerlidir.  Araç tipine göre ve ticari olup olmamasına göre süre değişkenlik gösterir. Belirtilen süre aşılmamalıdır. Aşılması durumunda yapılan kontroller ile birlikte cezai işlem uygulanır.

 

Tüvtürk Muayene Ücreti 2021

 

TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenelerinin ücreti yıldan yıla değişmektedir. 2021 yılı itibariyle de fiyatları güncellenmiştir. 2021 senesi içerisinde araç muayene ücreti 372 lira 88 kuruş olarak düzenlenmiştir. Yapılan incelemeler sonrasında 3 farklı rapor verilebilir. Ilk verilebilecek rapor aracın kusursuz olduğudur. Böyle bir durumda aracın ile ilgili herhangi bir sorun bulunmamaktadır.  Yeni belirtilen tarihe kadar herhangi bir işlem yaptırmanıza gerek olmayacaktır.

İkinci alternatif ise hafif kusurlu raporudur. Hafif kusurlu rapor almanız durumunda da araç muayeneden geçmiş olur.  Üçüncü alternatif en sıkıntılı alternatiftir. Aracın kusurlu olarak tespit edilmesi ile araç muayeneden geçemez. Tarafında belirtilmiş olan problemlerin giderilmesi gerekir.  Bu problemlerin giderilerek tekrardan muayeneye girmeniz gerekecektir. Tarafında belirtilen hususlar görevliler tarafından tekrar kontrol edilecektir.

Tüvtürk Muayene Tekrarı

 

Aracın muayene sonrasında kusurlu olarak tespit edilmesi durumu mümkündür.  Böyle bir durumda hasarların giderilerek tekrardan muayene gerekir. Yetkililer tarafından tarafınıza belirtilmiş olan eksikliklerin giderilmesi gerekir. Muayene neticesinde aracınızın kusursuz olarak tespit edilmesi veya hafif kusurlu olarak tespit edilmesi ile ayrılmaz mümkündür. Son yapılan inceleme neticesinde bu iki seçenekten birinin mümkün olması ile bir yıl veya iki yıl boyunca sorunsuz devam edebilirsiniz. Fakat yapılacak olan yeni incelemede aynı hususların tekrarlanması sorun oluşturur. Benzeri sorunların oluşması durumunda tekrardan yeni bir muayene tarihi verilir. Bu durum fazladan zaman kaybı olarak nitelendirilir. Aynı zamanda bu zaman zarfı içerisinde aracınızı kullanmanız sakıncalıdır. Gerek trafik polisleri tarafından gerek ise sağlığınız açısından sıkıntı oluşturacaktır.

 

Tüvtürk Randevu Telefon

 

TÜVTÜRK istasyonlarında randevu almanız durumunda işlem yapabilirsiniz. Resmi olarak internet sitesi üzerinden randevu alabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayrıca telefon üzerinden de randevu alabilirsiniz. 0 850 222 8888 numarası TÜVTÜRK numarasıdır. Bu numara üzerinden arayarak randevu almanız mümkündür. Bu İki seçenek dışında herhangi bir şekilde randevu almanız mümkün değildir.  Resmi olarak kullanılmakta olan internet sitesi olduğuna önemle dikkat edilmelidir. Son zamanlarda bazı kötü niyetli kişiler benzeri siteler üzerinden farklı işlemler amaçlamaktadır. Bu sebeple internet sitesi üzerinden randevu almak isteyenlerin daha dikkatli olması gerekir.

Tüvtürk Ten Randevu Almak İçin Ne Yapmam Lazım?

 

TÜVTÜRK üzerinden randevu almak oldukça basittir. Bunun için yapılması gereken 0 850 222 88 88 numaralı telefon numarası üzerinden Çağrı merkezine ulaşmaktır. Bu imkanı bulamayanlar için internet sitesi üzerinden de başvuru yapılması mümkündür. Randevu alınması aşamasında herhangi bir ücret ödemesi olmayacaktır. Bugüne kadar yapılan başvuruların hiçbirinden ücret talebi olmamıştır. TÜVTÜRK tarafından yapılan Açıklama ile bundan sonraki yapılacak başvurularda da ücret olmayacaktır. Bu aşamada ücret talep edilmesi durumunda itibar edilmemesi gerekir.

Aracınızın ilk 3 yaş sonrasını olması durumunda 3 yılda bir muayene etmeniz gerekmektedir. Aracın ilkesi içerisinde ve sonrasında ise 1 senede muayene edilmesi gerekmektedir. İlk 3 yılın sonrasında ise 2 senede bir muayene edilmesi yeterli olacaktır. Muayene son tarihi yetkililer tarafından belirtilecektir. Bu tarihin geçilmesi ile birlikte cezai işlem uygulanır.

Tüvtürk Muayene Ücreti Nasıl Ödenir ?

 

Son zamanlarda ödemelerle ilgili bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu sebeple TÜVTÜRK ödemelerinin nereye yapılacağı ile ilgili sorular artmıştır.  Ödemeden TÜVTÜRK istasyonlarında tamamen tahsil edilmektedir. İstasyonlar içerisinde kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Sadece yerli bankalara ait bulunmakta olan mastercard , Troy, Visa kartın geçerli olduğu unutulmamalıdır. Kredi kartı ile ödeme yapmanız durumunda bir bedel alınmaktadır. Bu beden 8 TL olarak tespit edilmiştir.  Hizmet bedeli altında bu ücret tahsil edilmektedir. Peşin ödeme yapmak istemeniz durumunda bu ücret sizden talep edilmez.

Muayenesinin gecikmesi durumunda otomobil için muayene gecikmesi halinde 205 TL gecikme cezası ödenmektedir. Kamyon ile alakalı gecikme cezası ise 529 TL olarak tespit edilmiştir.

hakkında sigortaekstra

Ayrıca Kontrol Edin

Garanti Bankası Swift Kodu Nasıl Öğrenilir

Birçok EFT yönteminde lazım olmakta olan swift kodu zaman zaman öğrenilmesi sıkıntılı olabilmektedir. Para göndermek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir