Garanti Bankası Swift Kodu Nasıl Öğrenilir

Birçok EFT yönteminde lazım olmakta olan swift kodu zaman zaman öğrenilmesi sıkıntılı olabilmektedir. Para göndermek ve almak noktasında lazım olmakta olan swift kodu ile ilgili pratik ve en hızlı yöntemler müşteriler tarafından aranmaktadır. Garanti Bankası’na ait olan Swift kodunun nasıl öğreneceği ile ilgili internet üzerinde forumlarda birçok soru bulunmaktadır. Bu bilgiyi öğrenebilmek adına bir çok basit ve pratik yöntem bulunur.

 

Swift kodu nedir

 

Dünya üzerinde bulunmakta olan tüm bankalar ve bunlarla birlikte çalışmaktan olan finansal kuruluşları tanımlamak maksadı ile kullanılmakta olan bankaların bir noktada kimliği niteliği taşımakta olan koddur. Bu kodlar bir noktada uluslararası para transferi yapılabilmesi maksadıyla anılmakta olduğu gibi bankaların kendi aralarındaki yapmış oldukları mesajlaşmalar da da kullanılmaktadır. Swift kodları bankaların yapmış oldukları uluslararası para transferi işlemlerinde oldukça işlemi kolaylaştırmaktadır.

 

Garanti Swift Kodu Nasıl Alınır

 

Garanti Bankası swift kodu genel olarak bankanın göndermiş olduğu hesap dökümleri içerisinde yer almaktadır. Bununla birlikte bu kodlara internet üzerinde yapılmakta olan basit bir araştırma neticesinde de ulaşmak mümkündür.

Garanti Bankası Swift Kodunu Nasıl Öğrenirim

 

Yurt dışına üzerinden Garanti Bankası’na ve şubelerine para transferi yapılabilmesi maksadıyla swift kodu gereklidir. Swift kodu bulunmadığı durumlarda para transferinde yapılması mümkün olmayacaktır. Genel olarak yurtdışı üzerinden yapılmış olan transferlerle ilgili bir takım sorular sorulmaktadır. Bu soruların başında numara taşıma işlemlerinin yapılması öncesinde yapılmış olan transferin yerine ulaşıp ulaşmayacağını konusudur. Swift işleminin yapıldığı sırada gönderilen hat açık olması durumunda herhangi bir sorun olmayacaktır. Hattın değiştirilmesi ve benzeri sıkıntılar para transferini yapılmasını engellemez.

 

Garanti Bankası Swift İşlemleri Ne Kadar Sürer

 

Swift işlemleri tam olarak ortalama bir zaman aralığında gerçekleşmemektedir. Genel olarak işlem birkaç gün sürer. Bu süre bazı durumlarda ve özel durumlarda artabilir veya azalabilir. Genel olarak Garanti Bankası üzerinden yapılan işlemlerde mesai saatleri içerisinde verilmiş olan talimatlarla birlikte 2 gün gibi bir süre içerisinde işlemin tamamlandığı görülmektedir. Daha önceden de belirtildiği gibi bu ortalama bir süredir ve kesin bir süre olarak verilemez. Bazı özel durumlarda ve gönderilen ve alınan ülkelerin yapmış olduğu anlaşmalar çerçevesinde bu süre uzayabilir ve kısalabilir.

 

Döviz İle Yapılan EFT Süresi Ne Kadardır

 

Döviz ile yapılan EFT bir noktada Swift işlemidir. bu işlemin mesai saatleri içerisinde yapılması durumunda 2 gün içerisinde çözümlenmesi beklenmektedir. Mesai saatlerinin dışarısında yapılması durumunda ise bu süre 3 güne uzamaktadır. Bu verilen süre ortalama bir süredir ve herhangi bir aksama ve problem olmaması durumunda meydana gelecek ve beklenti içerisinde bulunan sure olarak kabul edilir.

Yurtiçi Gerçekleştirilen Swift Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer

 

Yurtdışı üzerinden yapılan göndermeler ve alımlar da olduğu gibi yurt içerisinde yapılmış olan Swift işlemlerinde de benzer şartlar geçerlidir. mesai saatleri içerisinde yani saat 17:00’den önce yapılması gereken bir durumda Swift işlemleri iki gün içerisinde gerçekleşmektedir. Bunun dışında mesai saatlerinin dışında olması durumunda ise süre 3 güne uzamaktadır. Yani buradan da Anlaşılacağı gibi yurt içinde veya yurt dışına gönderilen Swift işlemlerinde herhangi bir şekilde süre kısalması veya uzaması söz konusu değildir. Ortalama olarak verilmekte olan süre birbirine eşittir.

AYRICA OKUYABİLİRSİNİZ : Pasaport Harcı İnternetten Ödeme Garanti Bankası

Garanti Bankası Swift İşlemi Aynı Günde Hesaba Geçme İhtimali Var Mı?

 

Garanti Bankası üzerinden yapmış olduğunuz ve alacağınız swift işlemlerinde karşıdaki bankanın durumu ve konumu da son derece önemlidir. Bu sebeple ortalama olarak belirli bir süre verilse de bazı durumlarda aynı gün içerisinde Swift işlemi gerçekleşebilir. Süre olarak ortalama 2 gün verilmektedir. Fakat bu süre kısalabilir veya uzayabilir.

 

Garanti Bankası Hafta Sonu Swift İşlemi Kabul Ediyor Mu?

 

Hafta içi her gün Swift işlemi yapabileceğiniz gibi Garanti Bankası üzerinden hafta sonunda Swift işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat mesai saatleri içerisinde olan Sweet işlemlere ilk başta kaydı alındığından ve gönderimi sağlanmış olmasından dolayı hafta sonu yapılan işlemler ileri tarihli işlem olarak kaydedilir ve mesai saatlerinin başlaması ile birlikte gönderim işlemi gerçekleşir. Mesainin başlaması ile birlikte 2 iş günü içerisinde paranızın karşı tarafa geçmesi veya karşı taraftan gönderilen paranın sizin hesabınıza gelmesi beklenmektedir. Bu süre 2 gün ortalama olarak belirlenir uzaması ve kısalması muhtemeldir.

 

Swift Transfer Ne Anlama Geliyor

 

Uluslararası para transferi anlamına gelmekte olan Swift transferi, uluslararası bir ağın kullanılması ile para gönderme işlemidir. Dünya üzerinde kullanılmakta olan en geniş para transferi arasında gösterilmektedir. Finansal iletişim sistemleri açısından en geniş kapsamlı bir şekilde dünya çapında çalışmakta olan sistemler arasında gösterilir. Swift üzerinden her türlü para biriminin gönderilmesi ve alınması mümkün değildir. Belirli para birimleri gönder ile bilmektedir ve alınabilmektedir.

 

Garanti Bankası Swift Ücreti Ne Kadar

 

Swift ücretinin tam olarak ne kadar olduğu ile ilgili net bir şey söylemek doğru olmaz. Fakat Ortalama olarak bir miktar belirtmek mümkündür. 10.000 dolarlık bir Swift işlemi sonucunda bankalar yaklaşık olarak 10 dolar ile 30 Dolar arasında Swift ücreti talep etmektedir. Garanti Bankası üzerinden yapacağınız işlem neticesinde de bu ortalama ile bir ödeme yapmanız mümkün olacaktır.

 

Garanti Bankası Swift Kodu

 

 

Her bankanın kendine ait kullanmakta olduğu bir swift kodu bulunmaktadır. Garanti Bankası’nın da müşterilerinin yurtdışından para transferi veya para alma işlemlerinde gerekli olan kodu bulunmaktadır.

 

  • Banka; Türkiye Garanti Bankası
  • Swift kodu; TGBATRISXXX
  • Posta kodu; 34340
  • Ülke; Türkiye

 

Belirtilen bilgilerin kullanılması ile yurtdışı üzerinden para transferi alma ve gönderme işlemini yapabilirsiniz.

Garanti BBVA Swift Kodu

 

Garanti Bankası’nın kullanmakta olan müşteriler swift kodu ihtiyaçlarının olması durumunda internet siteleri üzerinden bu konu ile ilgili araştırma yapmaktadır. Yukarıda açık bir şekilde belirtildiği üzere swift kodu net bir şekilde belirtilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Para gönderme ve alma işlemleri ile ilgili lazım olması durumunda swift kodu yukarıda belirtildiği şekliyle kullanılabilir.

 

Garanti Bankası Güncel Swift Kodu

 

Belirli zamanlarda bankaları Swift kodunu değiştirebilmektedir. Bu sebeple gönderim ve alım yapılması esnasında güncel Swift kodunun alınması ve bu kod üzerinden işlem yapılması doğru olacaktır.

 

Garanti Bankası üzerinden yapacağınız işlemlerde belirli bir ücret tahsilatı yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 10000 dolarlık bir gönderim ile 20 Dolar civarında bir kesinti olacaktır. bu miktarının artması ve azalması durumunda ortalama olarak işlem ücreti değişmektedir. Yani 5000 dolarlık bir gönderim yapmanız durumunda veya alım yapmanız durumunda bu miktarı yaklaşık olarak 10 Dolar civarında olmaktadır. bu noktada çok yüksek bir miktarda swift kodu ücreti Garanti Bankası tarafından tahsil edilmemektedir.

 

hakkında sigortaekstra

Ayrıca Kontrol Edin

E- Haciz Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E- Haciz Nedir? Son senelerde büyük ilerlemeler kaydeden devlet kurumları elektronik uygulamaları kamu işlemlerini hızlı bir şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir