Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme 2022

Bornova Belediyesi emlak vergisi ödeme kapsamında kişiler sahip oldukları arsa bina üzerinden belediyelere ödedikleri vergi türüne emlak vergisi denmektedir. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamına göre ülke sınırları içerisinde yer alan tüm bina, konut, arsa, araziler emlak vergisine tabidir. Emlak vergisinin bedelinin belirlenebilmesi için ev yada arsa arazi sahibi olan kişinin emlak beyanında bulunması gerekmektedir.

Bornova Belediyesi emlak vergisi ödeme

????????????????????????????????????Emlak beyanında bulunmuş olan kişilere yılda iki döneme mahsus olarak emlak vergisi tahakkuk edilir. Emlak vergisi paylı mülkiyet alanına dönüştürülüyor ise burada kişilerin hisse oranlarınca vergi tutarları taraflarına yansıtılır. Emlak vergisinin 1. Taksiti Ocak ayından Mayıs ayına kadar ödeme hakkı bulunuyorken ikinci taksiti için Haziran ayından 30 Kasım tarihine kadar süre devam etmektedir.

Emlak Beyanı Nedir?

Gayrimenkul sahibi olan ya da yeni gayrimenkul almış kişilerin mülkiyetlerinin bulunduğu belediyelere başvuru olarak emlak beyanını bildirmeleri gerekmektedir. Emlak beyanları belediyeye gidilerek yapılabildiği gibi E-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Emlak beyanında bulunabilmek için gerekli olan belgeler ise emlak bildirim formu, adres ve telefon bilgisi fotokopisi, yapı ruhsatı, gayrimenkul sahibinin nüfus cüzdan fotokopisi gerekmektedir. Sizlerde emlak beyanında bulunduktan sonra Bornova Belediyesi emlak vergisi ödeme seçeneklerinden borcunuz bulunuyorsa ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Emlak vergisi borcunuz gayrimenkulü satın aldığınız döneme göre belirlenmektedir.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergisi yılda iki kez olmak üzere taksitler halinde ödenebildiği gibi tek seferde de ödeme imkanınız bulunmaktadır. İlk taksit Mart, Nisan,  Mayıs aylarında 1 Kasım’ dan 30 Kasım’ a kadar ödenebilmektedir. Vergi ödemeleri gayrimenkul hediyelere gidilerek belediyelerin E-Belediye hizmeti kapsamında sistemleri üzerinden online ödeme işlem gerçekleştirmeniz mümkündür. Bornova Belediyesi emlak vergisi ödeme işlemini belediyenin tahsilat servisine giderek gerçekleştirebileceğiniz gibi belediye tarafından sunulan e-belediye hizmetleri kapsamında da emlak vergilerinizi kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Ayrıca emlak vergilerinin hesaplanması sahip olduğunuz gayrimenkulün rayiç bedeli üzerinden her yıl belediyeler tarafından belirlenmektedir.

Hangi Gayrimenkuller Emlak Vergisine Tabi Değildir?

Emlak Vergisi Kanunu kapsamında 4. maddede yer alan tarım işletme binaları orduevleri, askeri, gazinolar, ibadethaneler, devlete ait binalar, konsolosluk binaları, yabancı devlete ait binalar, barajlar, emlak vergisine tabi değillerdir. Ayrıca 14. madde kapsamında ise devlete ait olan araziler yabancı ülkelere ait olan arsalar ve mezarlıklarda emlak vergisine tabi değillerdir.

Kimler Emlak Vergisinden Muaftır?

Gazi ve emekliler, şehit yakınları, dullar, ev hanımları emlak vergisi ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Ayrıca emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmek için kişinin sahip olduğu gayrimenkulün 200 metrekareden küçük olması şartı da bulunmaktadır. Emlak vergisi muafiyetinde gerekli şartların detaylarını ise belediyelere başvuru yaparak öğrenebileceğiniz gibi E-belediyecilik sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. Bornova Belediyesi emlak vergisi ödeme kapsamında kişiler ister online isterlerse de belediye sistemi üzerinden emlak vergisi ödeme işlemi gerçekleştirebilirler.

Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme Kolaylığı

Bornova Belediyesi emlak vergisi ödeme işlemi kapsamında 30 Kasım tarihine kadar kişiler emlak, ilan, reklam, çevre temizlik vergilerinin ödemekle yükümlüler. Bunu internet üzerinden ya da belediyelere uğrayarak elden ödeme işlemi gerçekleştirebiliyorlar. Bornova Belediyesi tarafından 30 Kasım’a kadar sürecek olan emlak, ilan, reklam içeriği ve temizlik vergilerinde mükellefler internet üzerinden anlaşmalı bankalardan ya da vezneler üzerinden ödeme imkanı sunmaktadır.

Bornova Belediyesinin ana hizmet binası içerisinde bulunan akıllı vezneden 24 saat ödeme yapma şansınız bulunmaktadır. Ayrıca belediye yapmış olduğu yeni düzenleme çalışması kapsamında farklı noktalara vergi ödeme araçları gönderiyor.

Bornova Belediyesi 2. Dönem Emlak Vergisi Ödemeleri

Bornova Belediyesi emlak vergisi ödeme kapsamında vergi ödeme tarihleri son günlerine yaklaşıldığı zaman hafta sonları da vezneler hizmete açılmaktadır. Hafta sonları vezneler hizmete açılması durumunda Cumartesi ve Pazar günleri 09:00 ve 16:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Hizmet verecek vezneler belediyenin o anki aldığı karara göre değişiklik gösterilmektedir. Ayrıca evinizden çıkmadan herhangi bir vezneye uğramadan online olarak Bornova Belediyesi’nin resmi internet sayfası üzerinden emlak vergisi ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bornova Belediyesi anlaşmalı olduğu Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank aracılığıyla ödemelerinizi gerçekleştirebiliyorken, 3 taksit yapma fırsatı da sunulmaktadır.

65 Yaş Üstü Vatandaşa Evde Tahsilat Fırsatı

65 yaş üstü vatandaşlara kolaylık sunmak adına Bornova Belediyesi emlak vergisi ödeme işlemleri mobil cihazlarla evlere gitmektedir. Evlerden tahsilat işlemi gerçekleştirilir. Vatandaşların hizmetten yararlanabilmesi için Bornova Belediyesi ile iletişime girerek randevu talebinde bulunmaları gerekiyor. Ayrıca Bornova Belediyesi emlak vergisi ödeme süreçleri yaklaşmadan önce vatandaşlara bu konu hakkında bilgi vermektedirler. Bornova Belediyesinin vatandaşlarının sunmuş olduğu hizmetler kapsamında vergi ödeme konusunda her zaman hassasiyet gösterdikleri de bilinmektedir. Toplanan vergiler ilçeye hizmet etmek adına yatırıma dönüşmektedir.

Emlak Vergisi 2. Taksiti Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergisi 2. Taksit ödeme süreci 1 Kasım’da başlar ve 30 Kasım’a kadar devam eder. Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulayarak ödeme işlemlerini belediyeler üzerinden, resmi internet sayfaları üzerinden, e-devlet vasıtası aracılığıyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının sunmuş olduğu İnternet Vergi Dairesi hizmet işlemleri kapsamında ödemelerini gerçekleştirirler.  Bornova Belediyesi emlak vergisi ödeme işlemleri ise belediyenin sunmuş olduğu E-belediyecilik sistemi mobil ödeme noktaları, anlaşmalı bankalar belediye içerisinde bulunan tahsilat vezneleri üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Bornovalılara Vergi Ödeme Rahatlığı

Gerek pandemi dönemi öncesinde gerekse pandemi dönemi ile birlikte vatandaşlara rahat bir şekilde Bornova  emlak vergisi ödeme fırsatı sunulmaktadır. Özellikle vergi affı kapsamında baştan borç yapılandırma süreçlerinde kalabalığın önüne geçmek ve vergilerin rahat bir şekilde yatırılmasını sağlamak için Bornova Belediyesi farklı imkanlar sunmaktadır. Bu kapsamda vatandaşlara canlı destek hattı üzerinden de hizmet sunmaktadır. Vatandaşlar belediyenin resmi sayfasına giriş yaparak canlı destek hatları üzerinden gerekli bilgileri aldıktan sonra ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Öncelikle Bornova Belediyesi‘nin resmi internet sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Siteye üye değilseniz üye giriş yaparak siciliniz ile ilgili bütün işlemleri sağlayabiliyorsunuz. Buradan isterseniz bilgi edinebilirsiniz isterseniz de tahsilat bilgileri kısmından ödemelerinizi rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Dijital Ödeme Kanalı

Bornova Belediyesi tarafından pandemi süreci ile birlikte pek çok yeni hizmet sunulmaktadır. Bornova Belediyesi’nin yapmış olduğu açıklama kapsamında resmi gazetede yayınlanan yasa kapsamında emlak vergisi, ilan reklam vergisi, çevre temizlik vergisi, eğlence katı atık vergisi gibi belediyeye ödenen vergiler dijital ödeme kapsamına alınmış durumdadır. Bu kapsamda vergi borcu olan vatandaşların belediyeye olan borçlarını online bir şekilde sistem üzerinden veya canlı destek hattı üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Özellikle dijitalleşme ve uzaktan erişim çağımızda her geçen gün gelişirken Bornova Belediyesi emlak vergisi ödeme sistemi de bu alanda dijitalleşmiş durumdadır. Emlak vergileri Nisan ve Kasım aylarında ödenmektedir. Emlak vergisinin ikinci taksiti ise 1 Kasım tarihinde başlar ve 30 kasım tarihine kadar devam eder. Emlak vergisini konut sahibi arsa sahibi arazi sahibi olan kişiler ödemektedirler. Ayrıca emlak vergilerinin düzenli ödenmemesi durumunda faiz işlemektedir.

hakkında sigortaekstra1 sigortaekstra1

Ayrıca Kontrol Edin

Bankaya Gitmeden Hesap Açma 2022

Bankaya gitmeden hesap açma, bankaların uzaktan müşteri edinimi uygulamaları ile şubeye gitmeden sayfalarca sözleşme okumadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir