Bankaya Gitmeden Hesap Açma 2022

Bankaya gitmeden hesap açma, bankaların uzaktan müşteri edinimi uygulamaları ile şubeye gitmeden sayfalarca sözleşme okumadan ıslak imza atma zorunluluğu bulunmadan yasal bir düzenleme olarak taraflara sunulmuş sözleşme ve kimlik tespiti gibi işlemlerin fiziksel olarak yürütülmesine gerek duyulmadan kullanılan yöntemdir. Bankaya gitmeden uzaktan kimlik tespit yöntemi ile elektronik ortamda bankanın müşterisi olabilirsiniz.

Bankaya Gitmeden Hesap Açma

Bankaların müşterileri için hizmete açtığı bir alandır. Mobil uygulama, internet bankacılığı ve dijital ortam üzerinden banka müşterisi olabilir, banka hesabı açtırabilirsiniz.  Uzaktan bankanın müşterisi olmanız durumunda bankadan adınıza hesap açılır. Hesap açmak için farklı bir girişim yönteminde bulunmanıza da gerek bulunmamaktadır. Gerek bankanın mobil uygulaması üzerinden gerekse müşteri temsilcileri ile görüntülü görüşerek bankadan anında hesabınızı açabilirsiniz. Sözleşmeniz ise kurye ile tarafınıza gönderilir ve sadece teslim aldığınıza dair imza atmanız yeterli olur.

Hangi Bankalardan Hesap Açabilirim

Bankaya gitmeden hesap açma işlemi için bankalar altyapı sunmaktadırlar. Şubeye gitmeden hesap açabilmeniz için bu hizmet sunan bir bankanın müşterisi olabilirsiniz. Türkiye’de bu hizmeti veren bankalar; Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Vakıf Bank, ING, Fibabank, Enpara, Türkiye Ekonomi Bankası, Halkbank, Türkiye Ziraat Bankası, Akbank, Yapı Kredi, Denizbank gibi bankalar, şubelere  gitmeden dijital kanallar üzerinden müşterilerine hesap açabilme fırsatı sunmaktadır. Türkiye’de bu hizmeti veren bankaların büyük çoğunluğu ilgili yasal düzenlemeler kapsamında altyapı servislerini güçlendirilmiş olup hizmet vermeye uygun haldedirler.

Şartlar ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bankaya gitmeden hesap açma işleminden yararlanabilmeniz için en önemli özelliklerden biri de evrak zorunluluğunu ortadan kaldırmış olmasıdır. Uzaktan bu işlemi yapabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tek belge çipli kimlik belgeniz, telefonunuzla kamera karşısında bizzat müşteri hizmetleri temsilcilerle görüşme sağlayarak basit bir Prosedür uygulaması ile bu işlemi sağlayabilirsiniz. Burada kimlik kartınızın yeni kimlik kart olması, telefonunuzun ön ve arka kameralarının çalışıyor olması, ayrıca telefonunuzun NFC özelliğinin bulunması gerekmektedir.

Nasıl Banka Müşterisi Olabilirim

Dijital yollarla müşteri olmak oldukça kolaydır. Bunun için işlemler çok da uzun sürmez. Bankanın müşterisi olmanız durumunda bankaya gitmeden hesap açma işleminde gerçekleştirmiş olursunuz. Bunun için gerekli adımlar ise mobil uygulamayı telefon cihazınızda indirin, uygulamayı açın ve giriş ekranında yer alan müşteri olmak istiyorum komutuna tıklayın. Telefonunuzun NFC özelliğini aktif hale getirin. Açılan ekranda istenilen bilgileri girin T.C. kimlik kartımıza yapılan yönlendirmeleri uygun bir şekilde okutun. Doğrulama işlemi gerçekleştikten sonra bankanın müşteri temsilcileri tarafından görüntülü olarak aranacaksınız. Müşteri temsilcisinin kimlik tespiti işleminden sonra onayları tamamlamanız durumunda adınıza hesap açılır ve banka müşterisi olursunuz.

Dikkat Edilmesi Gereken İşlemler Nelerdir?

Uzaktan bankacılık yöntemi ile bankaya gitmeden hesap açma işleminiz için bazı konularda dikkatli olmanız gerekmektedir. Dikkatli olmamız gereken konular ise öncelikle telefonunuzu indirdiğiniz mobil uygulamanın bankaya ait olduğunu emin olun. Telefonunuzun NFC özelliğini aktif hale getirin. T.C. kimlik kartınızın hasarlı olmaması gerekmektedir. Üzerindeki bilgiler net bir şekilde okuna bilmelidir. İşlemin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için ışık alan, sessiz bir ortamda bulunmanız gerekmektedir. İşlemi banka tarafından belirlenen saatler içerisinde yapabilirsiniz. Görüntülü görüşme sırasında müşteri temsilcilerinin sizi tanımasını engelleyecek aksesuarların bulunmaması gerekmektedir. Telefonunuzun gerek ön kamerası gerek arka kamerası çalışıyor olmalıdır. Güçlü ve kesinti yaşamayacağınız bir internet ağı ile görüşme sağlamanız gerekir.  Görüşme sırasında telefonunuzun kamerasını kapatmayınız.

Şubeye Gitmeden İşlem Yapmak Güvenilir Midir?

Bankaların uzaktan, Bankaya gitmeden hesap açma yöntemlerinde tüm güvenlik önlemleri banka tarafından alınmaktadır. Ayrıca kimlik işlemi sürecinde T.C. kimlik kartımız da ki bilgiler görüntülü görüşme esnasında yüz doğrulama işlemi yapılmaktadır. Kullanılan teknolojik sözleşme esasları gereğince kanunen kimliğin kopyalanabilmesi söz konusu değildir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken birkaç detay bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat etmeniz durumunda herhangi bir güvenlik riskiniz bulunmaz. Öncelikle bankaya ait mobil uygulamayı indirdiğinizden emin olun. Kart şifresi dijital bankacılık şifresi gibi güvenlik bilgileriniz görüşme esnasında müşteri temsilcisine veya herhangi birine kesinlikle belirtmeyin.

Görüntülü Görüşme Nasıl Gerçekleşmektedir ve Hangi Saatlerde Yapılır?

Bankaya gitmeden hesap açma yönteminde görüntülü görüşme aşamasına gelebilmesi için yapmamız gereken işlemler bulunmaktadır. Bunların çoğu prosedür adımlarıdır. Gerekli adımları tamamladıktan sonra tanıdığımız biri ile yapmış olduğunuz görüntülü görüşme gibi müşteri temsilcileri ile iletişim kurabilirsiniz. Bağlantı ses görüntü kalitesi bu noktada ciddi önem taşımaktadır. Müşteri temsilcisi bu esnada söylediğiniz her şeyi dikkate alır ve gerekli işlemleri sağlar.  Hizmet alabileceğiniz saat süreçleri bankalara göre farklılık göstermektedir. Bazı bankalar bu hizmeti 7/24 sunarken bazıları ise belirli gün ve saatlerde hizmet sunmaktadır. Görüntülü görüşme yapabileceğiniz saatlerle ilgili bankanın mobil uygulaması ve bilgileri bulunmaktadır.

Eski Telefon ve Kimlikle Müşteri Olunabilir Mi?

Bankaların görüntülü görüşme yöntemi ile bankaya gitmeden hesap açma işlemi için sadece akıllı telefonunuzun olması yeterli değildir. Akıllı telefon cihazlarınızda NFC özelliğinin bulunması gerekmektedir. Bazı akıllı telefonlarda bu özellik bulunmaya biliyor. NFC özelliği bulunmayan eski mobil cep telefonları ile bu işlem gerçekleştirilemiyor. Aynı şekilde kişilerin eski tip kimlik kartları ile de başvuru yapamazlar. Ayrıca bu işlemler sırasında kimlik haricinde herhangi bir belgede kabul edilmemektedir. Uzaktan müşteri hizmetinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de evrak zorunluluğunun bulunmamasıdır.

Adres Ve Bilgi Teyidi

Uzaktan kimlik tespiti yöntemi ile bankaya gitmeden hesap açma işlemi için yüz yüze yapılan kimlik tespiti dijital ortamda yapılmaktadır. Ayrıca bu işlem yapılırken imza örneği alınması zorunlu değildir. Uzaktan kimlik tespiti, hesap açma işlemleri başlamadan önce gerçekleştirilecektir. Kimlik tespiti sırasında alınan adres ve kimlik bilgileri İçişleri Bakanlığının veri tabanı üzerinden sorgulanarak teyit edilmektedir.

Hesabın İşlem Hacmi

Uzaktan kimlik tespiti ile müşteri olmak isteyen kişilerin hakkında suç,  gelirlerinin aklanması, teröre olan finansmanının önlenmesine dair bir takım tedbirler alınarak bankaya gitmeden hesap açma işleminde iş ilişkilerinin amacı mahiyeti belirlenecektir. Kişilerin sisteme  konu olan mal varlığının müşteriye ait fon kaynakları ile ilgili gelir bilgisi istenmektedir. Bu kapsamda hesabın aylık tahmini işlem hacmi ve sayısına yönelik bilgiler de istenmektedir. Uzaktan yapılan kimlik tespitine ilişkin müşterilerin tanınmasına yönelik bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar kanun kapsamında öngörülen cezalar uygulanarak önüne geçilmesi amaçlanıyor.

İnternetten Açılan Hesaplar ile Bankadan Açılan Hesaplar Aynı İşlemi Gerçekleştirir Mi?

Bankaya gitmeden hesap açma işlemi gerçekleştiriyorsanız hesabınızı ister internetten, ister şubeden açmış olmanız hesabınızda yapacağız işlemleri etkilemeyecektir. Yurtdışından banka hesabı açmak isteyen kişiler mobil uygulamayı telefonlarına indirerek müşteri olmak istiyorum kısmındaki yasal düzenlemelere göre işlem sağlamaları banka hesabı açmaları için yeterlidir. Ayrıca müşteri temsilcileri ile yapmış olduğunuz görüşmelerden sonra kurye gelmeden yasal düzenlemeler sebebiyle hesabınız açılmamaktadır. Islak imza ihtiyaç duymakta ve kimlik ve  yüz doğrulaması gerekmektedir. Hesap açıldıktan sonra yurtiçi şubeleri seçmeniz durumunda herhangi bir işletim ücreti tarafınıza yansımaz bir veya daha fazla kişiyle ortak hesap açmak istiyorsanız bunu şubeleri ziyaret ederek gerçekleştirebilirsiniz.  Tek başınıza hesap açma işlemlerinizde uzaktan hesap açma yöntemini kullanabilirsiniz.

hakkında sigortaekstra1 sigortaekstra1

Ayrıca Kontrol Edin

Bornova Belediyesi Emlak Vergisi Ödeme 2022

Bornova Belediyesi emlak vergisi ödeme kapsamında kişiler sahip oldukları arsa bina üzerinden belediyelere ödedikleri vergi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir