Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Ettirilir

Bireysel emeklilik sistemi yani BES Yapı Kredi tarafından da sunmakta olan bir hizmettir.  Bazı çeşitli sebeplerden dolayı birçok kişi bu işlemi iptal ettirmek isteyebilir. Yapı Kredi BES iptali nasıl yapıldığı bu işlem için hangi adımların atılması gerektiği ile ilgili birçok soru sorulmaktadır. Bireysel emeklilik sisteminin iptal edilmesi için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisinin kullanılması ile birlikte kısa süre içerisinde bireysel emekliliği Yapı Kredi üzerinden iptal etmeniz mümkündür.

 

Bazı çalışanlar kendi istekleri ile Yapı Kredi bireysel emeklilik sistemine girerken bazı çalışanlar direkt olarak mecburi katılım şartı ile birlikte bireysel emeklilik sistemine dahil edilmektedir. Gerek kendi isteğiyle katılmış olanlar gerek ise zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemi içerisine dahil edilmiş olan kişiler bireysel emeklilik sisteminden çıkabilirler. Yazımız içerisinde bu sistem içerisinde nasıl yapılabileceği ile ilgili birçok farklı yöntem belirtilecektir.

 

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

 

Yapı Kredi üzerinden yapılmış olan bireysel emeklilikler aynı zamanda Allianz sigorta adı verilmekte olan sigorta üzerinden de yapılmış sayılmaktadır.  Bu sebeple bu iki firma içerisinden bir tanesini tercih ederek başvuru yapmanız durumunda bireysel emeklilik işleminiz iptal edilebilir. İlk ay cayma hakkını kullanmanız adına bir süre beklemeniz gerekmektedir. Cayma hakkının oluşması için tarafınıza bir SMS gelmesi gerekir bu SMS in gelmesi ile birlikte cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Yapılacak cayma işlemlerinde bir miktar vatandaşlardan kesintiler yapılmaktadır. Bu durum üyeliğin durumuna göre ve pozisyonuna göre değişiklik göstermektedir. Belirli bir üyelik seviyesinin üzerinde olmanız durumunda sizden herhangi bir kesinti yapılmadan tüm birikimlerini tarafında aktarılacaktır.

 

Yapı Kredi şubeler üzerinden bireysel emeklilik sistemi iptali

Türkiye’de hizmet vermekte olan tüm Yapı Kredi şubeler üzerinden bireysel emeklilik sistemini iptal etmeniz mümkündür. Tarafınıza verilecek olan formunu eksiksiz bir şekilde doldurulması ile birlikte iptal işlemi gerçekleştirilecektir. İptal talebinin alınması ile birlikte yaklaşık 1 ay içerisinde tarafınıza birikiminiz aktarılacaktır. Üyeliğin durumuna göre belirli bir kesinti yapılması durumu söz konusu olabilir. Belirli bir ay içerisinde üyelikten vazgeçmeniz halinde kısmi kesinti yapılabilir veya kesinti yapılmayabilir.

 

SMS İle Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

 

Yapı Kredi üzerinden bireysel emeklilik Sistemi’ne dahil olmuş ve daha sonradan ayrılmak isteyen vatandaşlar sms ile de bu sistem içerisinden çıkabilirler. Bireysel emeklilik sisteminden SMS ile çıkmak isteyen vatandaşlar 2202 numarasına kısa mesaj yollamaları ile birlikte bireysel emeklilik sisteminden çıkma talepleri derhal alınacaktır. Fakat Burada dikkat edilmesi gereken nokta bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunuz telefon numarası üzerinden bu SMS atılmasıdır. Farklı bir telefon numarası üzerinden atacağınız mesajın herhangi bir önemi bulunmayacaktır.

Aynı şekilde şube üzerine yapmış olduğunuz başvuru da olduğu gibi kısa bir süre içerisinde hak ettiğiniz tutar hesabınıza direkt olarak aktarılır. Atılacak tutardan üyenin pozisyona göre bir miktar kesinti yapılabilir. Bu durum üyenin kaçıncı aydan itibaren sistemden çıkmak istediğine göre değişiklik gösterir. Yapı Kredi Bankası üzerinden Vermiş olduğunuz telefon numarasını değişmesi durumunda mutlak surette değişiklik yapmanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde başvurunuz kabul edilir.

Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri Üzerinden Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

 

Yapı Kredi ile iletişime her zaman için 444 0 444 veya 0 850 222 0 444 numaraları üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyen vatandaşlar da bu telefon numaraları üzerinden müşteri hizmetlerine bağlanarak sistemden çıkma isteklerini taleplerini direkt olarak buraya iletebilirler. Talebin getirmesinde yaklaşık 30 gün içerisinde tutar hesabınıza aktarılır. Iptal talebini oluşturulmasından sonra tekrardan Yapı Kredi üzerinde mi bireysel emeklilik sistemine dahil olmak mümkün olmayacaktır. Genel olarak diğer bankalarda yapılan işlemlerde tekrardan işlem yapmak mümkünken bu banka bu duruma izin vermemektedir. Tıpkı diğer işlemlerde olduğu gibi burada da yapılacak iadelerde belirli bir kesinti olma durumu vardır. Üyelik esnasında belirtilen zamanı dolduran üyelerden herhangi bir kesinti yapılmaz. Belirtilen zaman öncesinde çıkış yapmak isteyen vatandaşlardan belirli bir kesinti yapılabilir.

 Yapı Kredi Mobil İle BES İptali

 

Yapı Kredi mobil bankacılık hizmetini kullanmakta olan vatandaşlar bu hizmetten yararlanarak bireysel emeklilik sisteminden çıkış sağlayabilirler. Direk olarak kullanıcı adı ve şifrenin girmesi ile birlikte bireysel emeklilik sisteminden çıkış sağlanabilir. Talebin iletilmesinden yaklaşık 30 gün içerisinde birikmiş olan tutar hesabınıza aktarılacaktır.  Birikmiş olan tutarın belirli bir kısmının kesintiye gitmesi gibi bir durum söz konusudur. Belirli bir vade öncesinde bu tutarın çekilmesi halinde kesildi yapılacaktır. Bu durum sadece Yapı Kredi Bankası’na ait bir durum değildir.  Tüm bankalar bu sistem üzerinde çalışmaktadır. Devlet katkısının belirli bir kısmının alınması veya tamamının alınması gibi durumlar üyelik iptali ile birlikte tarafınıza bilgi verilecektir.

 

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Ayrılma Talep Formu Örneği

 

Yapı Kredi bireysel emeklilik ile ilgili ayrılma durumunuzda talep formu örneği birçok sitede bulunmaktadır. Sitemiz içerisinde de talep edeceğini ayrılma konusu ile ilgili olan en güncel form yer almaktadır.  Belirtilen form şubelerde bulunmakla birlikte direkt olarak buradan temin de mümkündür. İnternet şubesi mobil şube telefon üzerinden yapılacak iptallerde bu form direkt olarak sistem üzerinden otomatik doldurulur.

 

 

hakkında sigortaekstra

Ayrıca Kontrol Edin

Yapı Kredi İnternet Bankacılığı 2022

Yapı Kredi internet bankacılığı internete ulaşabildiğiniz her yerde sizin için bir banka şubesi gibi hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir