Son 5 Yıllık Altın Fiyatları Grafiği

Altın yüzyıllardan beri takip edilen bir yatırım aracıdır. Sürekli olarak birçok kişi altın yatırımı yapar. Son zamanlarda altın yatırımı profesyonel bir yatırım haline dönüştü. Eskiden olduğu gibi uzun vadeli alıp bir kenara bırakılan yatırım mümkün olduğu gibi grafiklerle de yatırım yapılmaktadır. Yastık altı olarak değerlendirilen yatırım tarzı her zaman vardır. Fakat daha profesyonel anlamda birtakım yatırım yapan kişiler de bulunmaktadır. Genel olarak dikkat ettikleri nokta grafiklerdir. Son 5 yıllık altın fiyatları grafiği inceleyerek yatırım yönünü belirleyen yatırımcılar vardır.

 

Son 5 Yıl  Ons Altın Fiyatları

 

Ons üzerinden altın fiyatı sürekli olarak tüm dünyada güncellenmektedir. Her ülkenin kendi para birimine göre bu ons değeri bir karşılık bulur. Tüm ülkelerde ortak bir zeminde Bu durumun değerlendirilebilmesi için dolar kuru üzerinden hesaplama yapılır.  Yatırımcılar Bu sebeple son beş yılın ons değerlerini araştırmaktadır. Böylece grafiğin hangi yöne doğru olduğu tespit edilir. Yerel bazda doların değeri de altının değerini etkilemektedir. Altın fiyatında herhangi bir değişim olmasa bile dolar fiyatındaki değişim fiyatı değiştirmektedir. Altın fiyatlarının takip ederken aynı zamanda Dolar kurunu da takip etmek gerekir.

 Son 5 Yıl Gram Altın Fiyatı

 

Son 5 yıl içerisinde gram altın fiyatı da oldukça büyük bir değişim söz konusu. 5 yıl öncesinde yaklaşık olarak 100 TL olan gram altın bugünlerde 500 TL olarak satışa sunulmuştur.  Uzun vadede altın yatırımcısını hiçbir zaman üzmemektedir. Sağlam bir şekilde yatırım yapmak isteyenlerin güvenli Limanı her zaman altındır. Altın fiyatını etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Altın fiyatı küresel sebeplerden dolayı değişebileceği gibi yerel olarak sebeplerde altın fiyatını etkilemektedir.  Örnek olarak dünya genelinde bir savaş altın fiyatını yükseltir veya düşürür. Aynı zamanda ülke içerisinde yaşanan bir kriz de altın fiyatına etki eder.  Yatırımcılar tüm bu hususlara dikkat etmeleri gerekir.

Son Zamanlardaki Altın Fiyatları

 

Gerek küresel olarak yaşanan sıkıntılar gerek ülke içerisindeki yaşanan sıkıntılardan dolayı altın fiyatı değişkenliği korumaktadır.  Virüs ve benzeri sıkıntılardan dolayı altın fiyatında oldukça büyük değişkenlik oluşmuştur. Aynı zamanda ülkemiz içerisinde yaşanmış olan bir takım ekonomik sıkıntılardan dolayı da altın fiyatı değişmektedir. Genel olarak insanlar ekonomik olarak veya farklı bir sıkıntı hissettikleri zaman altın yatırımına öğrenir. Bu sebeple altına güvenli liman adı verilmiştir. Piyasadaki belirsizlikler altına olumlu yönde uyandır. Ons değeri dolar olarak karşılık bulmasından dolayı dolar fiyatındaki değişikliklerde altına etkiler.

Son 5 Yıl 22 Ayar Altın Fiyatı

 

Altının saflık derecesi ayar ile belirtilir. Fiyat da buna göre değişkenlik gösterir. Saflık derecesi ne kadar yüksek ise o derece pahalı bir altın alışverişi olur. 18 ayar, 24 ayar, 22 ayar ve benzeri şekilde ayarlar altın için tabir edilmektedir. Genel olarak insanlar tarafından tercih edilen 22 ayar altındır. Bu nedenle birçok kişi bu ayardaki altının fiyatını merak etmektedir. Son 5 yıl içerisinde oldukça büyük bir değişiklik göstermiştir. 22 ayar altın fiyatında 5 yıl içerisinde yaklaşık 5 katı bir değişiklik olmuştur. Genel olarak altın fiyatlarındaki değişiklik bu ay arada yansımıştır. Tüm altın çeşitleri genel olarak aynı oranda yükselir veya düşer. Birbirlerinden ayrı bir şekilde hareket mümkün değildir.

 

Son 5 Yıl Çeyrek Altın Fiyatları

 

En çok tercih edilen yatırım aracı çeyrek altındır. Genel olarak kuyumcular tarafından en fazla satılan altın çeşididir.  Tamamen yatırım maksatlı olarak kullanıldığı gibi süs maksadıyla da kullanılabilir. Çeyrek altın dışında yarım altın ve tam altında bulunmaktadır. Fiyat olarak birbiriyle orantılı bir şekilde değişirler. Yani yarım altın fiyatı çeyrek altının iki katı tam altın fiyatı çeyrek altının 4 katıdır.  Altın fiyatlarındaki işlemlerden dolayı gram altın çeşidi de son zamanlarda satışa sunulmuştur. Son 5 yıl içerisindeki çeyrek altın fiyatları incelendiğinde 5 katı bir değişiklik gözlemlenmektedir. Tüm altın fiyatlarında görülen değişiklik çeyrek altının içinde görülmektedir. Altın yatırımı yapan kişilerin son 5 yıl öncesine göre 5 katı kazançlı olduklarını söylemek mümkündür. Tüm altınların birbiriyle eşit ve aynı orantıda yükseldiğini söylemek doğru olacaktır.

Altın Fiyatları

 

Altın fiyatları ile ilgili değişimleri birçok farklı siteden anlık olarak takip edebilirsiniz. Anlık olarak al sat yapabileceğiniz birçok farklı site bulunmaktadır. Aynı zamanda bankalarda son zamanlarda bu çeşit bir hizmet vermeye başlamıştır. Yatırımlarınızı uzun süre olarak saklayabileceğiniz gibi anlık al satlar ile de kar elde edebilirsiniz. 24 saat boyunca bu piyasanın açık olmasından dolayı günün her saatinde yatırım yapabilir veya yatırımlarınızı çekebilirsiniz. Gerek kısa vadeli gerek uzun vadeli olarak yatırımlarını sağlayabilirsiniz. Üstelik piyasada al sat üzerinden ödediğimiz ücretleri bu şekilde ödememiş olursunuz. Gerçek piyasa fiyatından alım yapabilir veya satış gerçekleştirebilirsiniz.

hakkında sigortaekstra

Ayrıca Kontrol Edin

E- Haciz Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E- Haciz Nedir? Son senelerde büyük ilerlemeler kaydeden devlet kurumları elektronik uygulamaları kamu işlemlerini hızlı bir şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir