Provizyon nedir? Provizyondaki İşlemler Ne Demek? Provizyondaki İşlem Nasıl İptal Edilir?

Son zamanlarda kredi kartlarımız üzerinden yapmış olduğumuz alışverişlerin akabinde ekstreyi veya mobil bankacılık işlemlerini kontrol ettiğimizde provizyon kelimesi ile çok sık bir şekilde karşılaşmaktayız. Provizyon kelimesi Bu sebeple oldukça fazla merak edilen bir kelime olarak araştırılmaktadır. Provizyon iptali, bekleyen provizyon ve benzeri birçok kelime grubu karşımıza çıkıyor.

 

Provizyon kelimesi Fransızca’dan dilimize girmiş olan bir kelimedir ve Türkçe de “karşılık” anlamına gelmektedir. Yapılmış olan alışverişin arkasından banka bir takım araştırmalar yapmaktadır. İşlemin ne kadar güvenilir olduğu veya bankanın limit bilgilerinin ne şekilde işlediği ile ilgili banka bir takım araştırmalar yapmaktadır. Daha basit bir şekilde konuyu tanımlamak gerekirse “ön onay sürecine” provizyon süreci adı verilebilir.

 

Provizyondaki İşlemler Ne Demek?

Birçok yeri işlemlerimizi kontrol ettiğimizde bekleyen provizyon kelimesi ile karşılaşmaktayız bu kelime Öncelikle kredi kartı kullanıcılarının oldukça fazla yakından bildiği bir terim olarak son zamanlarda karşımıza çıkıyor kredi kartı ile yapmış olduğunuz alışverişlerde neticesinde işlem hareketlerimiz içerisinde kontrol ettiğimiz zaman bekleyen provizyon olarak birçok kez işlemin durumunu görüyoruz. Bu süreç içerisinde Banka işlemi ne kadar güvenilir olduğunu ve tarafınıza ait olunan limitlerin ne şekilde olduğunu kontrol etme süreci ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

Bekleyen provizyon da durma süreci genel olarak ortalama bir gün olsa da bazı POS makineleri farklı işlem akışı içerisinde olmalarından dolayı bu süreyi iki güne kadar uzata bilmektedir. Aynı bankanın POS makinesi ile yapmış olduğunuz işlemler genel olarak bir gün sürmekte iken farklı bankanın POS makineleri üzerinde yapmış olduğu işlemler genel olarak 2 gün sürer.

Provizyondaki İşlem Nasıl İptal Edilir?

 

Provizyon süreci içerisinde bulunan bir işlemi bankanız ile görüşerek direkt olarak iptal etmeniz mümkündür. Fakat her belirttiğimiz gerekçe ile birlikte provizyondaki işlemi iptal edilemez. Yani bu durumda müşteri hizmetlerini tam olarak ikna edebilecek bir sebep ile birlikte işlemin iptal edilmesi ancak mümkün olabilir.  Genel olarak iptal edilen provizyonlar başkası tarafından yapılmış olan işlemler akabinde olan işlemlerdir. Tarafınıza ait olmayan bir işlemin provizyon süreci içerisinde bulunması durumunda direkt olarak bankanızı arayarak işleminin İptal edilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Bir başka iptal gerekçesi ise almayı planladığınız hizmeti temin edememenizdir. Bu durumlarla karşılaşmanız durumunda direkt olarak müşteri hizmetleri ile temasa geçebilir işleminin İptal edilmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle daha güvenli bir şekilde internet üzerinden veya mağazalardan alışveriş yapma şansınız olur. Bu hakkını bilmeyen birçok kullanıcı internet üzerinde yapmış olduğu alışverişler neticesinde veya mağazalardan yapmış olduğu alışverişler neticesinde memnuniyetsizlik olması durumunda hakkını iade alabileceğini bilememektedir. Kredi kartları veya banka kartları üzerinden alışveriş yapmanın güvenilirlik açısından oldukça büyük katkıları vardır.

 

Yurtdışı Alışverişlerinde Provizyon

 

Ülkemiz içerisinde yapmış olduğunuz alışverişlerde provizyon işlemleri olduğu gibi aynı zamanda yurtdışı üzerinden yapmış olduğunuz alışverişlerde de provizyon işlemleri uygulanmaktadır. Yurtdışı üzerinden yapmış olduğunuz alışverişlerde yaklaşık olarak 1 hafta kadar provizyon işlemi beklemektedir. Böylece yurtdışı üzerine yapmış olduğunuz alışverişlerde Herhangi bir sorun veya sıkıntı ile karşılaşmanız durumunda bu durumu direkt olarak banka ile görüşerek iptal etmeniz mümkün olabilir. Son zamanlarda ülkemizde yurt dışından yapılan alışveriş sayısı oldukça fazla olması sebebiyle provizyon işlemleri ile birlikte uygulamalar daha garantili bir şekilde yürütülmektedir.

 

Provizyondaki İşlemler Limitten Düşer Mi?

 

Provizyon işlemi devam etmekte olan yapmış olduğunuz alışverişler direkt olarak kredi kartı veya banka kartı limitinizden düşmektedir. Herhangi bir sorun veya sıkıntıdan dolayı işlemin iptal edilmesi gibi bir talebiniz olması durumunda limit kartınıza tekrardan iade edilecektir. İşlemin iptal edilebilmesi için yapılması gereken müşteri hizmetleri ile temas kurmaktır. Günün her saatinde direkt olarak Ziraat Bankası müşteri hizmetlerinin telefon numarası ile arayarak direkt olarak görüşme yapılması suretiyle işlemi iptal ettirilebilir.

Provizyon İşlemi Kaç Gün Sürer

 

Yapmış olduğunuz alışveriş kullanmakta olduğunuz kredi kartı ile aynı POS makinesi üzerinden gerçekleşti ise süreç bir gün ile sınıflandırılmaktadır. Fakat farklı bir bankanın POS makinesi üzerinden yapılan işlemler ise 2 gün olarak sürmektedir. Yurtdışı üzerinden yapmış olduğumuz işlemler bir hafta kadar sürebilir. Bu noktalarda herhangi bir şekilde müşterinin müdahale etmesine gerek bulunmamaktadır. Banka bütün olarak bu işlemleri takip etmekte ve gerekli zamanlarda işlemi onaylanmaktadır. Müşterinin herhangi bir şekilde konuya dahil olması veya provizyon işleminin neden onaylanmadı ile ilgili bir düşünce içerisine girmesi gerekmez.

 

Yapmış Olduğum Alışveriş Provizyonda Görünmüyor

 

Müşteri tarafından yapılmış olan alışveriş provizyon içerisinde görülmemesi durumunda bu durumda müşteri hizmetleri ile temas kurulması gerekmektedir. Yapmış olduğunuz alışveriş kullanmakta olduğunuz internet sitesi üzerinden veya mağaza üzerinden yanlışlık neticesinde bu durum olmuş olabilir. Böyle bir durumda ilk olarak mağaza yetkilisi ile görüşmek ve daha sonrasında müşteri hizmetleri ile temas kurmak en doğrusu olacaktır. Kurulan temasında arkasından müşteri hizmetlerinin tarafınıza vereceği direktifler doğrultusunda hareket etmez konuyu çözecektir.

Bu işten bankalar arasında aynı şekilde yürümekte olan sabit bir işlemdir. Bu sebeple herhangi bir şekilde bir bankanın kartını kullanmanız bu süreci hızlandırıp yavaşlatmaz. Bu nedenle bu noktadaki gecikmeler veya erkenden işlemlerin yapılmasından banka ile herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Bazı durumlarda farklı bankalar daha hızlı olabilirken bazen farklı işlemlerde farklı bankalarda hızlı olabilir.

 

hakkında sigortaekstra

Ayrıca Kontrol Edin

E- Haciz Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E- Haciz Nedir? Son senelerde büyük ilerlemeler kaydeden devlet kurumları elektronik uygulamaları kamu işlemlerini hızlı bir şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir