ENPARA GÜNCEL DÖVİZ ALIŞ SATIŞ SAATLERİ VE EURO DOLAR ALIŞ SATIŞ FARKI NE KADAR

Enpara sisteminden günün her saatinde döviz alış satışı yapmak mümkündür. Fakat Enpara gibi E- Bankalar da hafta için işlem saatleri olan 09.00 ile 17.30 arasında döviz ya da altın almanız daha doğru olacaktır. Bunun nedeni ise bu saatler arasında anlık doların fiyatı ile alış ve satışında ki komisyon uygulamaları binde dört ya da iki oranlarında olup daha uygun oranlardadır. Enpara.com’dan gönül rahatlığıyla döviz olarak Dolar ve Euro alabilirsiniz.

Enpara İnternet bankacılığı üzerinden döviz alış satışı işlemeleri nasıl yapılıyor?

Enpara internet bankacılığı ile döviz alış satışı için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • İlk olarak Enpara’nın resmi internet sitesine giriş yapmalısınız
 • Giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan internet bankacılığı butonuna basınız
 • Karşınıza çıkan sayfada internet bankacılığı hesabınıza giriş yapmak için müşteri numaranızı ya da TC kimlik numaranızı ve internet şifreniz isteniyor. Bu bilgiler doğru bir şekilde girildikten sonra giriş butonuna basmanız gerekiyor.
 • Açılan sayfada altın ve döviz hesabını görüntüleyeceksiniz.
 • Hesabınızda döviz için alış ve satış işlemleri için simgeler yer almaktadır. Yapmak istediğiniz işleme göre söz konusu olan bu simgelere basınız ve daha sonrada güncel Enpara kuru üstünden işlemin yapılması gerekmektedir.

Enpara mobil bankacılık ile döviz islemelerinin yapılması

Enpara.com mobil bankacılık aracılığı ile döviz alım satım işlemleri için yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Eğer android işletim sistemli bir cep telefonu kullanıyorsanız Google Play ve IOS işletim sistemli bir cihaz kullanıyorsanız App Store kullanarak Enpara.com’un mobil bankacılık uygulamasını cep telefonunuza indiriniz
 • Daha sonra indirdiğiniz uygulamaya müşteri numarası ve şifre ile beraber giriş yapılması gerekmektedir.
 • Mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra hesaplar menüsünden döviz ve altın hesaplarını seçiniz ve ilgili olan hesabın ayrıntılarına girmelisiniz.
 • Ardından alış ve satış işlemleri için bulunan butonlardan yapmak istediğiniz işleme göre uygun olana basınız
 • Söz konusu olan işlemin seçilmesinden sonra anında döviz alım ve satım işlemelerini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Enpara.com Altın Hesabı Nasıl Açılıyor?

Enpara altın hesabı açma işlemi, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden yapılabilmektedir. Altın alım ve satım işlemlerini yapabilmeniz için vadesiz altın hesabının olması gerekmektedir. Altın hesabının açılışının yapılabilmesi için hesaplar menüsü seçilir ve daha sonra yeni hesap aç butonu aracılığı ile altın hesabının açılabilmesi mümkün olmaktadır. Altın hesabı açmak için minimum açmış miktarı olması gerekiyor. Hesapta bulunması gereken miktar, mevcut olan günlük kura göre değişiklik göstermektedir. Bu hesap fiziki olarak altın yatırılamayan ve çekilmeyen bir hesap türüdür. Enpara.com makas aralığının az olduğu saat aralıkları içinde satış işlemi yapılarak vadesiz TL hesabına para aktarımı sağlanmaktadır. Bu işlemeler TL ve gram altından turu ile yapılıyor.

Enpara Müşteri Hizmetlerinden Döviz Alım ve Satım İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Müşteri hizmetlerinden döviz alım satım için yapılması gereken adımlar şu şekildedir;

Bankanın müşteri hizmetleri numarası olan 0850 222 36 63 aranarak işleme başlayabilirsiniz. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra güncel döviz kiri ile alakalı bilgi alınmaktadır ve döviz alım ve satım işlemleri için talimat vermeniz yeterli olacaktır. Bu işlem anlık olarak yapılmaktadır.

Empara müşteri hizmetleri hangi saat aralığında çalışıyor?

Enpara Müşteri hizmetleri normal koşullarda 7 gün 24 saat hizmet sunmaktadır. Fakat müşteri temsilcilerine bağlanmak istediğiniz zaman bu saatler değişmektedir. Müşteri temsilcisine bağlanmak için saat 08.00 ile 01.00 arasında arama yapmanız gerekmektedir. Bu saatler aralığı dışında müşteri temsilcisine bağlanmadığınız için sesli yanıt sistemi üzerinden mesaj bırakarak daha sonra size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Enpara döviz alım satım işlem limitleri

Enpara ile döviz alım ve satım işlemleri için limitler şu şekildedir;

 • En az 10 USD kadar döviz alım satım işlemleri yapabilirsiniz
 • Anlık olarak tek seferde işlem limiti 100.000 USD olarak belirlenmiştir
 • Gün içerisinde toplamda yapılabilecek döviz alım ve satım işlem limiti 250.000 USD
 • Gün içerisinde toplamda internet şubesi ile 5, mobil şube ile 5 ve müşteri hizmetleri servisi aranarak da 5 adet döviz alım ve satım işlemleri yapabilirsiniz
 • Döviz alım ve satım işlemleri için her hangi bir saat aralığı bulunmuyor.

Enpara döviz alım ve satım fiyatları

Aşağıda yazacağımız kurlar sadece internet ya da mobil bankacılık üzerinden yapılan işlemler için geçerli olmaktadır. Müşteri hizmetlerinde geçerli olan kurlar farklıdır. Bizler size Alış ve satış işlemleri yaparken kurlarımızın daha karlı olduğu internet ya da mobil bankacılık üzerinden yapmanızı önermekteyiz. Döviz kurları ise şu şekildedir;

 • USD alış 8, 4175 lirayken satış kuru ise 8,6425 liradır
 • Eura alış 9,865285 lirayken satış kuru ise 10,277644 liradır.
 • Gram Altın alış 487,116747 lirayken satış kuru ise 504,823679 liradır
 • EUR/USD Parite alış 1,171997 lirayken satış kuru ise 1,189198 liradır.

Enpara ATM’lerinden Dolar ve Euro Çekiliyor mu?

Enpara kullanıcıları internet bankacılığı ve Mobil bankacılık hizmetlerinin yanı sıra Finansbank ve Enpara ATM’lerinden de para yatırma ve para çekme, fatura ödemesi gibi pek çok işlemi banka şubesine gitmeden kolay bir şekilde yapma olanağı sunmaktadır.  Peki Enpara ATM’lerinden dolar ya da Euro olarak para yatırıp çekmek istersen ne yapabiliriz?

Enpara vadesiz hesabınıza ek olarak yeni internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden, bir vadesiz döviz ya da altın hesabı açtıktan sonra, sistem üstünden günlük olarak banka döviz kurlarına göre Euro, dolar ve altın alım satımı yapabiliyorsunuz.

Enpara’daki vadesiz hesaplarınızdaki Euro ve Doları’ı çekmek istersen nasıl yapabiliriz?

Vadesiz hesabınız üzerinden dolar ve Euro çekmek için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

 1. Enpara hesabınızdaki Dolar yada Euro hesabınızdan Finansbank ya da başka bir bankada bulunan kendi döviz hesabınıza dolar ya da Euro olarak transfer yapılabilir ve döviz o bankadan gidip bizzat şubeden çekilir.
 2. Enpara’ya ait olan bütün ATM’lerden değil fakat bazı ATM’lerden Euro ve Dolar çekilebilir ya da yatırılabilir. Bu ATM’lere Döviz ile işlem yapılabilen ATM’ler denmektedir.

Enpara döviz hesabı ücretli mi?

Enpara hesabı açtırırken hiç bir şekilde ücret talep edilmiyor. Enpara Şirketim vedasız hesapları da dahil olmak üzere hiçbir hesabınız için hesap işletim ücreti ödenmemektedir, üstelik bu belli bir süre içinde geçerli değil hayatınız boyunca hiç bir ücret talep edilmiyor. İşleme ücreti yalnızca USD ya da Euro cinsinden yapılan para transferleri için alınmaktadır.

Enpara döviz transferleri

QNB Finansbank dışındaki her hangi bir bankaya giden ve muhabir masrafının alıcı ile paylaşıldığı yabancı para transferleri için işlem başına 68,50 lira masraf alınmaktadır.

Aynı şekilde QNB Finansbank dışındaki her hangi bir bankaya giden ve muhabir masrafının tamamını sizin ödediğiniz döviz transferlerinde işlem başına istenilen masraf ise 150,000 liradır.

QNB Finansbank dışındaki her hangi bir bankadan gelen döviz para transferi için işlem başına 22,50 lira karşılığı olan Euro ya da USD alınıyor.

Bankalar arası döviz fiyatları neden farklı?

Döviz piyasasındaki değişiklikler Merkez Bankası tarafından açıklanan veriler doğrultusunda belirleniyor. Her banka kendi döviz alım satım işlemi için kendi farklarını ekleyerek, fakat çok fazla makas aralığı bırakmadan işlemlerini sürdürüyorlar. Bankaların sunduğu döviz işlemleri bankaların kapanış saati olan 17.00’ın ardından belli bir fark ile sunuluyor.

Söz konusu olan bu farkların ortaya çıkmasının farklı sebepleri bulunuyor. Öne çıkan sebeplerin başında ise bankanın kapandığı sırada ekonomi piyasalarında yaşanan dalgalanmalara tepki vermeyeceğinden dolayı kendilerini garanti altına almak istediklerinden dolayı kaynaklanıyor. Bu yöntem bütün bankaların izlediği bir yöntem olarak kabul ediliyor.

Enpara döviz çekilen ATM’ler

Enpara’nın döviz çekilen ATM’leri hemen hemen her şehirde her almaktadır. Bu ATM’ler üzerinden Euro ve dolar çekebilir ve yatırabilirsiniz. Söz konusu olan bu ATM’lerin yerini öğrenmek için bankanın resmi internet sitesine girerek ilgili alandan bulunduğunuz şehri seçip  arama yaptığınız zaman size bu ATM’lerin tam adresini göstermektedir. Hatta hangi ilçedeyseniz onu belirlediğiniz zaman o bölgede bulunan ATM’yi tam adresini size gösteriyor.

Bankaların altın fiyatları neden farklıdır?

Bankaların döviz kurlarında olduğu gibi gram altın hesaplaması yaparken de hesaplaması yaparken de küçük farklılıklar olduğu için altın fiyatlarında da küçük çaplı farklılıklar oluşur.

Altın fiyatları  bankada bulunan verilerde bazı bankalarda farklı aksaklıklar olmasından dolayı bazen banka altın kuru fiyatı alınamıyor. Bu gibi durumlarda 10 dakika sonra bankanın sayfası yenilenmeli ve kura ulaşılmaktadır.

Bankaların sunduğu altın fiyatları hafta için masaj saatleri sırasında en uygun fiyatlarda yer almaktadır. Banka mesai saatleri içinde bankaların altın alış ve satış fiyatları arasında makasları 1 lira civarında olmaktadır. Banka mesai bitimlerinde ise altın fiyatları arasındaki makas açıklanmıyor.

Enpara gümüş hesabı nedir?

Gümüş hesabı sayesinde birimlerinizi gümüş olarak değerlendirmenizi sağlamaktadır. İstediğiniz  zaman gram bazında gümüş alım ve satımı yapabileceğiniz vadesiz bir hesap türü olarak yer almaktadır. Bu sayede de yatırım yapan portföyünüzü çeşitli kıymetli madenler ile genişletebilme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Enpara döviz hesabı kullananların yorumları

 1. Kullanıcı; kendime Enpara döviz hesabı açtım hiç bir zaman birikim yapamıyordum. Daha sonra buradan yavaş yavaş birikim yapmaya başladım ve damlaya damlaya göl olur lafı gerçekten doğru çok güzel birikim yaptım.
 2. Kullanıcı; enpara döviz hesabıma kolay bir şekilde ATM’ler aracılığı ile dolar ve Euro yatırıp çekebiliyorum. Üstelik bankadaki vadesiz hesabım ile istediğim yerden fatura ödeyebiliyor, hattıma lira yükleyebiliyorum. Üstelik online alış veriş sitelerinden istediğim gibi alış veriş yapabiliyorum.
 3. Kullanıcı; dijital bankacılık sitemi ile çalıştığı için başta korkarak hesap açmıştım. Fakat 1 senedir hesabı aktif olarak kullanıyorum ve hiç bir şekilde sorun ile karşılaşmadım. Üstelik Türkiye’nin her yerinde kolaylıkla ATM bulunuyor ve bazı ATM’lerden dolar ve Euro çekip yatırma avantajı da sağlıyor.

hakkında sigortaekstra

Ayrıca Kontrol Edin

E- Haciz Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E- Haciz Nedir? Son senelerde büyük ilerlemeler kaydeden devlet kurumları elektronik uygulamaları kamu işlemlerini hızlı bir şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir