Enpara altın hesabı

Enpara altın hesabı bir vadesiz mevduat hesabıdır, hiç bir şekilde faiz kazandırmaz. Altın piyasasındaki iniş ya da yükseliş paralel olarak, hesabınızda bulunan altınların TL değeri çıkar ya da inebilir. Hesabın minimum açılış miktarı bulunmaktadır.

Enpara altın hesabına altın çıkış ve girişi yalnızca Enpara üstünden altın alım ve satım yolu ile yapılmaktadır.  Yapılan bütün işlemler kaydı olarak gerçekleşiyor, yani altın hesabınıza dizilen altın yaptıramaz ya da hesabınızdan dizilen altın çıkartamıyorsunuz.

Enpara hesabındaki altınlar nasıl kullanılır?

Hesabınızda bulunan altınları kullanmak için ilk olarak altınları izi o an geçerli olan Enpara.com alış kurundan satmalısınız ve böylece vadesiz TL hesabınıza aktarmanın gerekiyor. Hesabınızda bulunan altınların satış ve alış islemelerini TL ya da gram altın türünden yapabiliyorsunuz. Enpara hesabınızdan altın satış ve alış işlemleri 7 gün 24 saat yapılabiliyor. Fakat avantajlı kurlar iş saatleri ve banka mesai saatleri içinde sunulmaktadır. Ayrıca Enpara üzerinden satış ve alış işlemleri için bazı işlem kısıtları uygulanmaktadır. Peki bu kısıtlar nedir?

Enpara altın alış ve satış ile alakalı işlem adedi ve limit kısıtları

Enpara altın ve döviz işlemlerinde alt limit 10 USD olarak belirlenmiştir. İşlemlerde anlık üst limit ise 100.000 USD, günlük toplam işlem limiti de hizmet kanalı bazında 500.000 USD olarak belirlenmiştir.

Enpara altın ve döviz satım ve alış işlemlerinde kanal bazında günlük olarak belirlenen toplam işlem adetinin limitleri Enpara internet bankacılığında 15, Enpara mobil bankacılık sisteminde 15 ve Enpara müşteri hizmetlerinde ise 5 adet olarak sınıflandırılmaktadır.

Enpara altın hesabına nasıl altın yatırılıp geri çekiliyor?

Enpara altın hesabınız üzerinden fiziksel olarak altın yatıramıyorsunuz. Dijital bankacılık sistemi olan Enpara altın hesabınıza altın girişi yapmanın tek yolu Enpara.com üstünden altın almaktadır. Bankanın mobil bankacılık ya da internet bankacılığı sistemi üzerinden yer alan ana menüsündeki döviz işlemleri bölümünden altın alış işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca altın hesabınız da bulunan altınları çekmek için de altınları ilk olarak TL türüne çevirip daha sonra vadesiz hesabınız üzerinden TL olarak çekebilirsiniz.

Enpara altın hesabı nasıl açılıyor?

Günümüzde altın, pek çok insan tarafından en çok tercih edilen yatırım araçlarından birisidir. Eğer sizde altın yatırımı yapmak istiyorsanız en güvenli yollar ya banka kasası kiralamak ya da bankada altın hesabı oluşturmaktır. Altın hesabı açmak kasa kiralayarak altın tutmaktan çok daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. İstediğiniz zaman altın satış alış işlemi yaparak yatırımlarınızı yönetip kolay bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Enpara altın hesabınızdan hem kolay hem de güvenilir yoldan yatırımınızı yönetip vadeli altın hesabı ile altın olarak faiz getirisi elde etmenizi sağlayabilirsiniz.

Altın hesabı açmak için yapmanız gerekenleri aşağıda sizlerle paylaşacağız.

Enpara altın hesabı açma işlemi

QNB Finansbank Enpara müşterisiyseniz eğer 0850 222 36 63 numaralı telefondan müşteri hizmetlerini arayarak altın hesabı açtırma talebinde bulunabileceğiniz gibi Enpara mobil bankacılık uygulamasından da kolay bir şekilde altın hesabı açabilirsiniz. Eğer mobil bankacılık üzerinden altın hesabı açmak isteyen bir Enpara kullanıcısıysanız bankanın mobil bankacılık sitemine giriş yaptıktan sonra ‘ Hesaplar’ kısmından ‘ Yeni hesap aç’ kısmına tıklayarak altın hesabını seçebilirsiniz. Daha sonrada gelen sözleşmeyi onayladıktan sonra işlemi tamamlamalısınız.

Enpara altın hesabı ile alakalı ek bilgiler

Enpara.com uygulaması üzerinden altın hesabı açmak için her hangi bir alt limit söz konusu değildir. Günlük olarak sınırlandıran işlem alt limiti ise 10 dolar olarak belirlenmiştir. Satış ve alış işlemlerinde hem çeyrek altın hem de gram altın türünden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Enpara altın hesabında 1 çeyrek altının ağırlığı 2,75 gram olarak hesaplanmaktadır. Enpara dijital bankacılıkta vadeli altın hesabı seçeneği de yer almaktadır. Yani söz konusu olan altın hesabınız size faiz kazandırmıyor.

Enpara altın hesabı kullanım şartları

 • Altın hesabı, altın hesabı türünden çalışan bir vadesiz mevduat hesabı ve aynı zamanda da Enpara’da yalnız bir altın hesabı açık oluyor.
 • Altın hesabı faiz kazandırmıyor. Altın kurlarında artış ve düşüşler paralel olarak, hesapta her alan altınların TL değeri çıkar ya da iner.
 • Altın hesaplar internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da müşteri hizmetleri üstünden kapatılıp açılıyor.
 • Altın hesapları üzerinden hesap işletim ücreti alınmıyor
 • Enpara’da ATM’ler hariç bütün kanallar üzerinden altın alım satımı yapılıyor.
 • Enpara tarafından altın alış ve satış işlemi talep eden bireyler adına kaydi olarak yapılır. Altın hesabına fiziken altın yaptırılamaz ve çekilemez.
 • Altın hesap üzerinden alış ve satış işlemleri gram altın cinsinden yapılmaktadır.
 • Tatil günleri de dahil olmak üzere 7 gün 24 saat altın alıp satabilirsiniz. com İnternet bankacılığı ve Mobil bankacılık üzerinden yapılacak olan altın alış ve satış işlemleri için Enpara.com’un resmi internet sitesinde ilan ettiği kurlar geçerli olacaktır. Enpara.com müşteri hizmetleri üzerinden yapılacak olan altın alış ve satış işlemlerinde geçerli olan kurlar ise bankanın resmi internet sitesinde ilan edilen kurlara göre farklılık gösterebiliyor. Enpara.com bu alış ve satış işlemlerinden herhangi bir masraf, ücret veya komisyon talep edilmiyor.
 • Eğer Enpara altın hesabınız ile alakalı her hangi bir sorun yaşarsanız bu durumda ilk olarak Enpara müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz. Ayrıca sorunlarınızı Tüketici Hakem Heyetine yada Tüketici Mahkemesine de bildirebilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman Enpara.com müşteri hizmetlerini arayarak altın hesabına ait olan sözleşmenizi basılı olarak ücretsiz bir şekilde adresinize postalanmasını talep edebilirsiniz.

Enpara altın hesabı kullananlar

 1. Kullanıcı; günümüzde artık en akla yatan yatırım şekli altın yatırımı olarak yer almaktadır. Bende çalıştığım için altın alıp evde saklamak yerine Enpara Altın Hesabı açtırdım ve yatırımı onun üzerinden yaptım. Çok şükür hiç yatırım yapamazken baya yatırım yaptım.
 2. Kullanıcı; bir yanım yatırım yapmak isterken diğer yanımda korkuyordu. Nasıl yatırım yapacağımı bilmiyordum. Daha sonra bir arkadaşımdan duydum ki Enpara Altın Hesabı açtırmış ve oradan yatırım yapıyormuş. Hemen birlikte bana bir hesap oluşturduk ve bende hemen yatırım yapmaya başladım.

Enpara gram altın fiyatı

Günümüzde bir çok insan artık yatırımlarını altın üzerinden gerçekleştiriyor. Hal böyle olunca da altın piyasası hangi bankada ne kadar olduğu insanlar tarafından sürekli olarak araştırılmaktadır. Enpara altın fiyatları ise şu şekildedir;

 • Altın alış fiyatı 485,2102 lira
 • Altın satış fiyatı ise 514,1756 lira

Olarak belirlenmiştir. Altın hesabı olanlar hesapları üzerinden altın alıp satabilirler. Üstelik altın hesabından hiç bir şekilde hesap ücretinde banka tarafından talep edilmiyor.

Enpara altın hesabı

Enpara dijital bankacılık şubesiz olarak  bankacılıkta ön plana çıkmış olan Enpara, hizmeti hiç  hız kesmeden  devam ediyor. Dijital hizmet ve masrafsız bankacılık hizmetinden sonra ihtiyaç kredilerine yönelik ürünler sunmuştu. Enpara yatırım ürünleri bakımından en güvenilir olarak sınıflandırılan altın ürününün satışı ve alımını sağlayan banka sayesinde altın hesabı birikimi yapabilirsiniz.

Enpara altın hesabı avantajları

En büyük avantajı hesap işletim ücreti ve herhangi bir masraf ödemeden Enpara Altın hesabını kullanabilirsiniz. Üstelik avantajı bunla da sınırlı değildir. Banka şubesine gitmeden internet bankacılığı ile altın alış ve satış işlemleri yapabilirsiniz. Çatak internet bankacılığı üzerinden yürütülen işlemeler söz konusu olduğundan dolayı fiziki altın yatırımı ya da fiziki altın çıkarma gibi bir durum söz konusu değildir. Hesabınızda yer alan altınları kullanmak için ilk olarak belirlenen kürdan altın satısı yapılıp paranızı vadesiz hesaba geçirdikten sonra kullanabilirsiniz. Bu işlemler tamamen vadesiz hesap üzerinden yapıldığı için size herhangi bir faiz kazandırmaz. Tatil günlerinde dahi işlemlerinizi her gün yapabilirsiniz. Altın hesabınız üzerinden alım ve satım işlemleri de avantajlı fiyatlar sizleri bekliyor.

Bankadan altın hesabı açmak karlı mı?

Bankalardan altın hesabı açmak altın alıp satmak işlemleri altın alıp evinizde saklanmakta daha avantajlıdır. Üstelik bu sayede altınlarınızın değerine değer katabilirsiniz. Bankalardan altın hesabı açmak çok avantajlıdır. Örnek verecek olursak; bir bankadan altın hesabı açıp altınlarınızın kaybolma ve çalınma gibi durumlara karşı koyabilirsiniz. Vadeli altın hesaplarıyla da altınlarınızın değerine ek olarak faiz getirisi katabilirsiniz. Bu sayede de yeni tarih, eski tarih, düşük gramajlı ve işçilik maliyeti gibi sorunlarla uğraşmak zorunda da kalmazsınız.

Enpara altın makas aralığı

Dijital bankacılık sistemi olan Enpara EFT ve havale işlemlerinde ücret almıyor ve burun islemeler internet üzerinden yapılmaktadır. Hal böyle olunca da altın hesabı da bir tıkla aynı şekilde internet üzerinden açılmaktadır. Açtığınız bu hesap sayesinde gram altın alıp satım işlemi yapabilirsiniz.

Enpara’nın altın makas aralığı da diğer bankalara göre düşük. Üstelik çok hızlı bir şekilde alım ve satım işlemi yapabiliyor hem de düşük spreadlerle çalışıyorsunuz. Ülkemizde çok fazla insanın Enpara’yı kullandığında bilinmektedir ve bundan  dolayı da işlem hacminde gayet yüksektir. Bu sebepten dolayı alım ve satım işlemleri hızlıdır. Eğer bankada bir hesabınız varsa, hiç ir bankada hesap açtırmadan direk olarak işlemlere başlayabilirsiniz.

hakkında sigortaekstra

Ayrıca Kontrol Edin

E- Haciz Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E- Haciz Nedir? Son senelerde büyük ilerlemeler kaydeden devlet kurumları elektronik uygulamaları kamu işlemlerini hızlı bir şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir