E- Haciz Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E- Haciz Nedir?

Son senelerde büyük ilerlemeler kaydeden devlet kurumları elektronik uygulamaları kamu işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirirken gerekli sorgulama işlemlerinde de çok sayıda kolaylık sağlayabiliyor. Elektronik haciz anlamına gelen e haciz uygulaması e-devlet sistemi üzerinden görüntülenmiş olan yeni bir uygulamadır.

Devlete borçlanan herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tüm Vergi borçlarını ve banka borçları bu uygulama üzerinden görüntüler uygulamanın borç sorgulama sistemi ile borcun çeşidi borcun bağlı olduğu Vergi Dairesi mevcut borcun ödeme tarihi borcun ne durumda olduğu toplam borç miktarı gibi bilgiler kolay bir şekilde öğrenilir.

E haciz e-devlet sistemine bağlı bir şekilde ve ayrı olarak çalışan vadesi geçmiş veya takipte olan devlet borçlarını elektronik ortamda görüntülemeye yardımcı olan bir online uygulama olarak bilinir. Haciz işlemleri icra yolu ile bildirilebileceği gibi günümüzde elektronik haciz yöntemi ile de bildirilebilir.

Vergi Dairesi başkanlığına düzenli olarak borçlu bildirimleri gerçekleştirir Vergi Dairesi Başkanlığı ise eldeki kayıtları Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının tahsilat Grup müdürlüğüne iletir. Tahsilat Grup Müdürlüğü kayıtlardaki bireyleri bankaların genel müdürlüklerine yansıtır. Bu bireylerin bankalarda yer alan maaş hesabı birikim hesabı gibi hesaplarındaki varlıklarının bloke edilmesinin emrini verir.

Bloke oranları genel olarak borçlar miktarında olur. Borç haricinde olan varlıklar bankalardan tahsil edilir, harcanabilir fakat blokeli tutar hiçbir şekilde kullanılması söz konusu değildir. Bazı durumlarda borç miktarının haricindeki oranda bloke edilmiş olabilir. Borç ödemeleri gerçekleştiğinde veya yapılandırıldığında ise bloka kaldırılmış olur. Bu işlemlerin tamamı elektronik haciz uygulaması ile yapılır.

Elektronik haciz başlamadan önce borçlu bireylere 7 gün içinde ödeme yapması gerektiğini bildirilmiş olan bir tebligat gönderilir. Herhangi bir geri dönüş alınmadığı zaman yasal işlemler yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu borçları da devlet nezdinde tahsil edildiğinden bu borçlar için elektronik haciz uygulaması uygulanır. Kamu alacağı adı altında ifade edilmiş olan tüm devlet borçları elektronik haciz uygulaması aracılığı ile yapılır.

E Haciz Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E haciz sorgulamaları e-devlet içinde yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı alanında gerçekleşebilir. Fakat sorgulamanın yapılabilmesi için internet bankacılığı gibi farklı giriş yöntemleri kullanılmaması gerekir. Sorgulamanın yapılabilmesi için e-devlet girişinin doğrudan şifre ile yapılmış olması gereklidir. Gelir İdaresi Başkanlığı e haciz bölümü işaretlendiğinde internet vergi dairesine yönlendirme yapılır ve sayfada olan alakalı şahsın tüm vergi borçları görünmüş olur.

Motorlu taşıtlar vergisi kredi yurtlar kurumundan alınan kredi borçlar ve diğer vergi borçları bu alanda görüntülenir. Borçların başlangıç tarihi gecikme zamları mevcut borç oranı gibi tüm ayrıntılı olan bilgilere bu yol ile ulaşılabilir.

Gelir İdaresi Başkanlığının internet vergi dairesi üzerinden taşıt vergi ve ceza borçları sorgulama ve ödemesi yapılandırılmış vergi borcu görüntüleme harç sorgulama yapılır. Ayrıca ödemesi genel borç sorgulama ve ödemesi daha çok tercih fiş numarası ile borç sorgulama ve ödeme borç talepleri listeleme ödeme ve alındı sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir. Mükellef işlemleri içinde ise e haciz bildirileri sorgulama borcu bulunmaz. Haciz bildirileri bölümü içinde ise araçlara uygulanmış olan elektronik hacizler ve banka hesaplarına uygulanan elektronik hacizler birimleri görülebilir. Yoklama fişi mükellef geri bildirim sistemi ihbar bildirim gibi alanlar kullanılabilir

E Haciz Kaldırma ve Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

E hacizlerin bildirimlerinden sonra 7 gün içinde bağlı olunan vergi dairesine gidilerek borç tahsili yapılır veya yapılandırma uygulanarak borcun taksitler halinde ödenmesi sağlanabilir. Vergi borçları için düzenlenen ödeme kolaylığı uygulamaları takip edilerek taksit uygulama indirim gibi avantajlı düzenlemelerden de faydalanabilir. Bu uygulamalar genel olarak kamuoyunu belirli tarihlerde bildirilir ve bu tarihler içinde de gerekli düzenlemeler yapılır.

Ödeme Yapılmadığında Elektronik Haciz Tahsilatı Nasıl Yapılır?

Elektronik haciz yolu ile bloke edilmiş olan banka hesaplarında bakiye varsa EFT yolu ile kişi adına vergi dairesi hesaplarına aktarılma işlemi gerçekleştirilir. Banka hesaplarında bakiye bulunmaması durumunda ise 2. yol olarak borçlu kişinin mal varlıkları incelenmeye alınmasıdır. Mal varlıklarına haciz konulur. Elektronik haciz yöntemi ile yapılmış olan tahsilatların faizleri masrafları ya da havale ve EFT ücretleri borçluya ait hesaptan kesilme işlemine gidilir. İşlemler sonrasında gerçekleşen tüm masrafları mükellefler ödeme durumunda kalır.

E Haciz Kredi Kartlarına Uygulanabilir mi?

Elektronik hacizler ile kredi kartının bağlı olan ana hesapların bloke edilmesi sonucunda bankalar kredi kartlarına da bloke koyabilme durumu vardır. Ana hesapta kredi kartına temin eden bakiye blok olduğu için bu işlem yapılabilir. Fakat elektronik haciz doğrudan kredi kartlarına konulamaz e haciz sadece banka hesaplarına ve mal varlıklarına konulur. Banka iradeleri elektronik haciz ile bloke edilen hesaplara bağlı olan kredi kartlarına ya da ek para kartlarına bloke edebilir. E haciz tahsil edildiğinde veya ödeme için bir oran verilerek yapılandırma gerçekleştiğinde kredi kartlarında ki ve hesaplardaki blokeler ortadan kalkmış olur.

 

hakkında sigortaekstra

Ayrıca Kontrol Edin

Son 5 Yıllık Altın Fiyatları Grafiği

Altın yüzyıllardan beri takip edilen bir yatırım aracıdır. Sürekli olarak birçok kişi altın yatırımı yapar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir