Dijital Bankacılık Lisansı Nedir Nasıl alınır 2021

Dünya çapında hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan yeni nesil bankacılık ya da Dijital Bankacılık ( Şube olmayan) için BDDK da lisans verilmeye başlanılacak. Dijital Bankacılık Lisansı tam da bu noktada oldukça büyük önem arz edecek.

Dijital Bankacılık Lisansı

Gün geçtikçe artan dijitalleşme ve finansal teknolojiler alanındaki çok hızlı gelişmeler yaşanan gelişmelerle son zamanlarda özellikle de Uzak Doğu ve Avrupa adına çok sık duymaya başladığımız şube olmasına gerek kalmadan Dijital Bankanın önü Türkiye’de de açılıyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapigi açıklamalar doğrultusunda Ekonomik Reform Paketi içerisinde bulunan bilgilere göre, önümüzdeki zamanlarda Türkiye’de de Dijital Bankacılık Lisansı imkanı tanınacak. Önümüzdeki yeni dönemde, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nda radikal bir değişiklik getirilerek, herhangi bir banka şubesi olmadan yalnızca dijital ortamlarda hizmet sunacak bankaların kurulmasının önünü açacaklar. Söz konusu olan Dijital Bankacılık sistemi bankaların reklamlarda kullanmış olduğu cep bankacılık ve internet bankacılığından farklı olacak.

Dünyada hızlı bir şekilde yaygınlaşmakta olan dijital bankaların değerlerinde hızlı bir şekilde katlanmaktadır. CB İnsights’ın verileri doğrultusunda, 2020 senesinin Ağustos ayında en değerli 10 yeni nesil bankanın değeri 36 milyar 950 milyon dolara kadar ulaşmaktadır.

Bu bankaların içerisinde piyasa degerin en fazla olanlar İsa 10 milyar dolar ile Nubank, 5.8 milyar dolar ile Chime, 5.5 milyar dolar ile Revolut ve 4.8 milyar dolar ile SoFi olarak sıralanmaktadır.

Dijital Bankacılık

Dijital Bankacılık denince akla ilk olarak çevrimiçi bankacılığın daha fazla gelişmiş bir çeşidi akla gelmektedir. Bu bankacılık sisteminde hizmetleri tamamen internet üstünden sunulmaktadır.Bu sistemde bankada bulunan ürünlerin sunulması ve işlem sağlamak amacı ile yüksek düzeylerde süreç otomasyonuz mobil uygulama ve web tabanlı hizmetler bulunmaktadır. Belirtilen Bankacılık sistemi kullanıcıları finansal verilere masaüstü, ATM ve mobil hizmetleri aracılığı ile erişime açılıyor.

Dijital Bankacılık sisteminin doğuşu ülke genelinde yaşanan korona virüsü salgını sebebi ile ortaya çıkmıştır. İnsanlar alınan tedbirlerden dolayı evlerinden çıkamıyor ve banka işlerini devamlı ertelemek zorunda kalıyordu ve Dijital Bankacılık sisteminin ortaya çıkması ile her şey daha kolay olmayan başladı. Türkiye’de daha henüz lisanlı dijital Bankacılık sistemi çok fazla yer almasa da pek çok banka internet bankacılık sistemlerini teknoloji sayesinde geliştirerek hemen hemen bütün bankacılık işlemlerine olanak sağlamaktadır.  Özelliklede bu sürçte karantina döneminde kalan insanlar için söz konusu olan bu sistem sayesinde hiç bir şekilde para sıkıntısı yasamadılar. Evlerinde olsalar bile maaşları yattığı zaman kolay bir şekilde harcama yapabildiler.

Ülkemizde yaşanan korona virüsü salgını döneminde Dijital Bankacılık sisteminin ne kadar önemli olduğunu da bir kez daha anlamış olduk.

BDDKK Dijital Bankacılık Lisansı

Dijital Bankacılık Lisansı

Bir çok yönden avantajlı olan Dijital Bankacılık için BDDK Dijital Bankacılık Lisansı için Bankacılık Denetlemek ve Düzenleme Kurumu hareket geçti ve lisans çalışmaları için kolları sıvadı.

Dijital Bankacılık Lisansız şubesi olmadan hizmet sunacak uygulamalara dağıtılacaktır. Söz konusu olan Dijital Bankacılık için lisansı almak için, Bankacılık Denetlemek ve Düzenleme Kurumu tarafınca belirlenen kuralları sağlamak gerekecek. Bu konuyu yakın kaynaklar vasıtası ile basına yansıyan haberler doğrultusunda, gerekli olan teknolojik ve finansal şartların belirlenmesi adına Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Bilgi Sistemleri Uyum Daire ve BDDK Düzenleme Dair Başkanlıkları çalışmaları devam ediyor. Yapılan gerekli çalışmaların bitmesinin ardından, kamuoyuna açık şekilde taslakları da yasalaşması beklemeden yayınlanacağını tahmin etmekteyiz. Türkiye’de Dijital Bankacılık Lisansının mevcut olan bankacılık lisansı şartlarına göre farklı şartlar ve gereksinimlere olacağı da kesin. Peki bu Dijital Bankacılık sisteminin avantajları nelerdir? Birazda bundan bahsedelim.

Genel olarak dünya çapında bilinen ve en çok kullanılan Dijital Bankacılık sistemleri Fidor, Monzo, Tandem , Nubank, WeBank, N26, Revolut gibi bankalara baktığımız zaman şu şekilde avantajları bulunuyor;

 • Telefon üzerinden bir kaç dakika içerisinde online hesap oluşturabilirsiniz
 • Açık bankacılık alt yapısını kullanmaları mümkün olacağından dolayı daha fazla rekabetçi kredi ve faiz miktarları ile çeşitlendirilmiş finansal ürünler
 • Gizli masraflar ve hesap işletim ücretleri yer almaması
 • Hesaplarınızı ve bütçenizi daha net şekilde takip edebilirsiniz ve belli hedefler koyabilirsiniz
 • Her hangi mevcut bir bankada hesabı olmayan insanların finansal sistemin içine daha hızlı bir şekilde dahil olması
 • Dijital Bankacılık sistemi 7 gün 24 saat işlem yapabilme özelliğine sahiptir.
 • Dijital Bankacılık normal bankalara göre daha az komisyon ücreti almaktadır
 • Ayrıca Dijital Bankacılık’ ta arşivde çok önemli bir rol oynamaktadır. Dijital Bankacılık sistemi üzerinden yapılan işlemlerin hepsi ayrıntısı ile beraber kayıt altına alınmaktadır.

Gibi birçok avantajı yer almaktadır. Ayrıca Dijital Bankacılığın avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmamaktadır. Bunlar ise şu şekildedir;

Dijital Bankacılık Lisansı

 • Dijital Bankacılık sisteminde yapılan işlemlerin dezavantajları arasında internet kullanımı ile alakalı olmaktadır. İnternet üstünden yapılan işlemlerde güvenli bir uygulamam kullanılmaması durumunda hesap hareketlerinin kontrol edilmesi söz konusu olabiliyor.
 • Dijital Bankacılık sisteminde işlemlerinizi gerçekleştirmekte olan bankaların uygulama yazılımlar da oldukça güvenli olduğundan dolayı her hangi bir risk durumu söz konusu değildir. Sadece internet üzerinden işlemlerinizi yaparken kullandığınız şifreleri kesinlikle üçüncü şahıs kişilerle paylaşmanız sizi güvenliğiniz açısından olduk a önemli bir durumdur.
 • Dijital Bankacılık için kullanılması gerek şifrelerin sizler müşteri temsilcileri ile yaptığınız görüşmeler sonrasında verilmesinin ardından şifrenizi kullanmaya başlamadan önce kesinlikle değiştirilmesi gerektiğini öneririz.  Bu verilen önerilere dikkat edilmesi durumunda Dijital Bankacılık  sistemlerinde yapılan işlemlerin banka şubelerine giderek yaptığınız işlemlerden hiç bir farkı olmadan tamamlanması mümkün bir durumdur.

Gibi dezavantajları bulunmaktadır. Yani kısaca anlatmak gerekirse Dijital Bankacılık sistemine ait olan bilgilerinizi 3. Şahıs kişilerle paylaşmadığınız ve güvenli bir internet ağı üzerinden yaptığınız sürece hiç her sorun yaşamazsınız.

Dijital Bankacılık Nedir?

Dijital Bankacılık, müşterisi olduğunuz zaman banka şubesine gitmeye gerek kalmadan, dijital kanallar aracılığı ile işlem gerçekleştirebilme avantajı sunan bir bankacılık teknolojisi  olarak yer almaktadır. İçinde bulunduğumuz bir tür bilgi olan günümüzde teknolojide hiç durmadan gelişmeye devam etmekteyken hemen hemen bütün ticari ve finansal faaliyetler artık bilgisayar üzerinden yönetilmektedir.

Yani kısacası yaşamı daha kolay bir duruma getirmede devam eden teknoloji, bankacılık islemelerinde de daha kolay bir duruma gelmesin sağlamaktadır. Eski dönemlere bakıldığı zaman bir para transferi yapmak için banka şubelerine giderek sıra beklenir ya da ATM kuyruklarında beklerken artık yeni sisteme Dijital Bankacılık sayesinde evden oturduğunuz yerden telefon, tablet ya da bilgisayar üzerinden birkaç tıkla çok daha basit bir şekilde bu işlemleri yapabilirsiniz.  Tabi söz konusu olan bu Dijital Bankacılık yalnızca müşteriler bakımından değil, bankalar bakımından da oldukça önemli olan bir sistemdir. Aslına bakılırsa bu sistem iki yönlü fayda sağlayan bir sistemdir.

Yani bu durumda win win terimini Dijital Bankacılık için de kullanmak mümkündür. Söz konusu olan bu Dijital Bankacılık sistemi sayesinde hem banka müşterileri hem banka müşterisi zamandan ve enerjiden kazanmış oluyor hem de bankanın kendisi de işlemek yükünü bir nebzede olsa azaltmış oluyor. Bundan dolayı bankalar müşterilerini Dijital Bankacılık sistemi kullanmaya teşvik edecektir.

Ülkemizde bulunan bazı dijital Bankacılık sistemlerinin kullananların ve bu teknolojiden yararlananların sayısı her geçen gün daha da artıyor. Türkiye’de bu sistemi uygulayan bankalar ise; Enpara, CepteTep gibi bankacılık sistemleri bulunmaktadır. Bu sistem lisansların gelmesi ile sahada artacaktır.

Peki neden Dijital Bankacılık sistemi kullanılmalıdır? Birazda bundan bahsedelim;

Dijital Bankacılık kullanmalısınız neden mi; çünkü müşteri bakımından tamamen faydalı olan bir sistem olarak hizmet vermektedir. En önemli faydalarından birisi zaman kazandırması durumudur. Özelliklede İstanbul gibi büyük bir şekilde ikamet ediyorsanız, banka şubesine git , sıra bekle, işlemini gerçekleştirir ve geri eve dön derken bir sürü zaman kaybı yaşayacaksınız. Fakat eğer Dijital Bankacılık  kullanıyorsanız, istediğiniz işlemi dakikalar içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Bir başka önemli olan avantajı ise bir havale işlemi paya aksiniz ve mesai saati de  doldu bunu normal bankalardan yapmak mümkün değil fakat Dijital Bankacılık sisteminde böyle bir sınırlama yok günün her saatinde havale işlemini gerçekleştirir sonraki günü beklemek zorunda kalmazsınız. Üstelik bu işlemleri gece yarısı bile gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Dijital Bankacılık sistemi üzerinden yapılan işlemlerde DHA az işlem ücreti alınıyor.

Hatta pek çok banka, Dijital Bankacılık sistemi kullanarak yapılan pek çok işlemeden masraf bile almıyor. İstediğiniz yerden hesap bakiyelerinizi görüntüleyerek kontrol edebilir, kime ne kadar para gönderildi, ne zaman para çekildi, kimden ne kadar para gelmiş anında öğrenebilirsiniz.

Dijital bankacılık sizi yalnızca banka şubelerinde sıra bekleme derdinden kurtarmakla kalmıyor, faturalarınız için de sıra bekleme dönemine de   son vermektedir. Dijital Bankacılık sistemini kullanarak faturalarınızı da birkaç tık ile evden oturduğunuz yerden telefon ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda kredi kartı ödemelerinizi yapabiliyorsunuz. Üstelik pek çok banka, anlaşmalı olduğu İddia sitelerine de Dijital Bankacılık sistemi ile kolay bir şekilde para transferi yapılması için imkan sağlamaktadır.

Kısaca anlatmak gerekirse Dijital Bankacılık sistemi tamamen sizi bankadaki sıra bekleme derdinden kurtarıyor ve bankada harcadığınız zamanın daha kaliteli değerlendirilmesini sağlamaktadır.

Dijital Bankacılık Lisansı Vakıfbank

Vakıfbank tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda, banka her geçtiğimiz gün bölgede daha güçlü bir finans merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlerken Katar’da Dijital Bankacılık Lisansını alan ilk ve tek Türk bankası olarak yer almaktadır.

Yapılan açıklamalarda görüşlerine yer verilen Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, banka yönetin kurulunun aldığı verdiği kararlar çevresinde,  yurt dışı faaliyetlerinin genişletilmesini hedeflediklerini de ifade etti.

Dijital Bankacılık sayesinde internete bağlandığınız her yerden, üstelik günün her saatinde, her hangi bir Vakıfbank şubesine gitmeden yapabileceğiniz pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kendinize göre kişiselleştirilebilen menüsü, kolay kullanımı ve sade tasarımı ile hizmet sunmaktadır. Çok rahat bir şekilde evinizde, işinizden sistemi kullanarak yapmak istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz ve mesai bitti derdine son verebilirsiniz.

Dijital Bankacılık Halkbank

Dijital Bankacılık sistemine bakıldığı zaman akla gelenler zaman kaybından kurtulmak, rahatlık diyebiliriz. Dijital Bankacılık Halkbank sisteminde de evinizden, iş yerinizden, dağdan, köyden anlayacağınız gibi internet bağlantısı olan  her yerden rahat bir şekilde islemelerinizi telefon, tablet ya da bilgisayar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem sayesinde banka şubelerine giderek yaptığınız bütün bankacılık işlemlerini yapabilirsiniz.

Para yatırabilirsiniz, para transfer edebilirsiniz ve elektrik, su, doğalgaz, internet gibi faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Banka hesabınızda ne kadar paranız var kontrol edebilirsiniz üstelik bunların hepsini oturduğunuz yerden yapabiliyorsunuz. Fon işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dijital Bankacılık sisteminde zaman kaybı olmadan işlemeler kolay bir şekilde gerçekleştirildiği için bir çok insan tarafından daha çok tercih edilmektedir.  

hakkında sigortaekstra

Ayrıca Kontrol Edin

E- Haciz Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E- Haciz Nedir? Son senelerde büyük ilerlemeler kaydeden devlet kurumları elektronik uygulamaları kamu işlemlerini hızlı bir şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir